Yaşanan Gelişmelerin Ardından Petrolde Rekor Artış

tarafından user

ABD, İsrail ve Suudi Arabistan arasında üçlü görüşme yapıldığı haberleri ve Cidde kenti yakınlarında ülkenin milli petrol şirketi olan Saudi Aramco’nun petrol dağıtım istasyonuna saldırı yapılmasının ardından petrol fiyatında rekor bir yükselme yaşandı.

Dünya piyasasında dün 46.04 Dolar seviyesinden işlem gören Brent petrolün varil fiyatı, bu sabahki kapanışa göre %1.19 artış göstererek 46.59 Dolara yükseldi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise 46.64 Dolardan alıcı buldu. Bu gelişmelerin ardından Brent petrolün fiyatı 11 Mart tarihinden bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Neler Yaşanmıştı?

İsrail basınında çıkan haberlere göre Başbakan Binyamin Netanyahu 22 Kasım’da gizli bir şekilde Suudi Arabistan’ın Neom kentine giderek burada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile üçlü bir görüşme gerçekleştirdi.
Yapılan bu görüşme, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud tarafından sosyal medyadan yalanlandı. İsrail Eğitim Bakanı Yoav Gallant ise İsrail ordu radyosuna verdiği röportajda haberi teyit etmişti.
Diğer yandan Suudi Arabistan’ın resmi ajansı SPA’da adının açıklanmamasını isteyen bir hükümet yetkilisi, dün sabaha karşı yerel saat ile 03:50 sularında Cidde’nin kuzeyinde yer alan petrol dağıtım istasyonunda, yakıt deposunda yangın çıktığını bildirmişti.
Yemen’de yer alan İran destekli Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Cidde kentinde Aramco şirketine ait olan bir petrol dağıtım istasyonunu hedef aldıklarını açıkladı.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın