Türkiye’nin İlk Özel Müzesi Sadberk Hanım 40 Yaşında

tarafından user

Sadberk Hanım Müzesi, 14 Ekim 1980 tarihinde Azaryan Yalısı’nda açılmış olan ve Türkiye’de yer alan ilk özel müze olma özelliğini taşıyan yapıdır. Müzenin Sevgi Gönül Binası kısmında Osmanlı’ya ait çeşitli kıyafetler, dokumalar ve islam eserleri sergilenirken, Azaryan Yalısı kısmında ise Bizans Dönemi sonuna kadar Anadolu’da yer almış uygarlıkların arkeolojik eserleri yer almaktadır. Müzenin ayrıca kütüphane ve fotoğraf arşivi bölümleri de bulunmaktadır.

Müzede Yaklaşık 20 Bin Eser Sergileniyor

Sadberk Hanım Müzesi, kuruluş yıllarında yaklaşık olarak 3 bin adet esere sahipken, geldiğimiz 2020 yılında bu sayı 20 bine yaklaşmıştır. Sadberk Hanım Müzesi kuruluş zamanında bünyesinde yalnızca Sadberk Koç’un kişisel koleksiyonunu barındırsa da bu durum zamanla değişmiştir. 3 bin eserle başlanan koleksiyona hibe ve satın almayla yeni eserler eklenmiştir. Ayrıca Sadberk Hanım Müzesi’ne ünlü koleksiyoner olan Hüseyin Kocabaş’ın vefatından sonra yeni eserler de eklenmiştir. Ünlü koleksiyoner Hüseyin Kocabaş’ın arkeolojik eserlerinin sergilenebilmesi adına müzenin yan tarafında bulunan yalı satın alınarak restore edilmiştir. Bu ek bina 24 Ekim 1988 tarihinde ‘’Sevgi Gönül Binası’’ olarak gösterime sunulmuştur.

Kütüphane

Sadberk Hanım Müzesi’nde bulunan kütüphanede 10 binin üzerinde matbu ve 668 adet yazma eser yer almaktadır. Ayrıca bünyesinde nadir eser niteliği taşıyan salnameler de bulunmaktadır. Müzede yer alan kütüphane kısmı randevuyla doktora, yüksek lisans öğrencileri ve akademisyenlerin hizmetine sunulmaktadır.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın