Strakonikeia Antik Kenti’nde 2 Bin 200 Yıllık Masklar Gün Yüzüne Çıktı

tarafından user

Strakonikeia Antik Kenti’nde kazılarına devam eden Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt başkanlığındaki heyetin çalışmalarına başladığı tarihten sonra 12 ay geçti.

Roma, Helenistik, Osmanlı, Bizans ve Cumhuriyet dönemlerine ait olan eserlerin bir arada bulunduğu Strakonikeia Antik Kenti’nde gerçekleştirilen bu kazı çalışmalarında 2.200 yıllık antik tiyatronun sahne binasının bulunduğu alanda masklara ulaşıldı.

Oluşturulan ekip son iki yıllık süreçte gün yüzüne çıkarılan 33 farklı maskın temizlik ve onarım işlemlerini başarıyla tamamlayıp bu maskların sergilenmesini sağladı. Yeni dönemde 10 maskın daha bulunmasının ardından bölgedeki toplam mask sayısı 43’e yükseldi.

Strakonikeia ve Lagina Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt AA’ya yaptığı açıklamada UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan 3000 yıllık kentin tarihin her dönemine ait izler barındırdığını söyledi.

Strakonikeia Antik Kenti’nde antik dönemden bugüne kadar ulaşan birçok farklı yapıda çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Söğüt, “İki yıldır aldığımız destekler ile birlikte antik tiyatro üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Strakonikeia ve Lagina antik kentlerinde, antik dönemden günümüze ulaşan yapılarda arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Strakonikeia Antik Kenti’nde Batı ve Kuzey Cadde, antik tiyatroda kazı çalışmaları, köy meydanında ise çeşitli düzenlemeler yapıyoruz” dedi.

Kazı çalışmalarında 2200 yıllık maskların çıkarıldığını hatırlatan Bilal Söğüt antik tiyatro bölgesinde kazıların devam ettiğini ve yakın dönemde yeni ürünlerin gün yüzüne çıkabileceğini belirtti.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın