Putin’den Ermenistan’ı Yıkan Açıklama

tarafından user

Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başlayan ve 44 günde Ermenistan’ın tarihi mağlubiyeti ile sonlanan savaşın etkileri devam ediyor.

Yenilginin ardından Ermenistan’ın Erivan şehrinde protestolar başlamış ve Başbakan Peşinyan istifaya davet edilmişti. Azerbaycan ise 27 yıl sonrasında işgalden kurtulan Ağdam’a girmiş ancak hiç beklenmedik bir görüntü ile karşılaşmıştı. Gün ışığıyla birlikte ortaya çıkan tabloda neredeyse hiçbir binanın ayakta kalmadığı ve tamamının yakılıp yıkıldığı gözlemlenmişti.

Rusya heyeti bölgede barışın ve refahın sağlanması için çalışmalar yaparken Ermenistan için bir kötü haber de Putin’den geldi.

“Karabağ Azerbaycan’ın Ayrılmaz Bir Parçası”

Rusya Devlet Başkanı Putin Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti. Rossiya 1 kanalına açıklamalarda bulunan Başkan Putin, Dağlık Karabağ’ın aidiyeti hakkındaki değerlendirmesinde bölgenin Azerbaycan topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğu söyledi.

Putin “Ermenistan Karabağ’ın bağımsızlığını ve egemenliğini tanımadı. Bu durum uluslararası hukuk açısından hem Karabağ’ın hem de ona komşu olan bütün bölgelerin Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğu anlamını taşıyordu” şeklinde konuştu. 

“Ermenistan İçin Her Şeyi Yaptık”

Moskova’nın Erivan ile askeri ve teknik işbirliğinde üstüne düşen yükümlülükleri başarıyla yerine getirdiğini söyleyen Putin “Sizi temin ederim ki Ermenistan hiçbir zaman kendisini unutulmuş ya da terk edilmiş hissetmedi. Rusya bunun olmaması için elinden gelen her şeyi yaptı” ifadelerine yer verdi.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın