NASA Gökdelen Büyüklüğünde Bir Göktaşının Dünyayı Teğet Geçeceğini Açıkladı

tarafından user

NASA’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan ve dünya yakınındaki cisimleri otomatik olarak takibe alan sistemi, 22 metre büyüklüğünde olan ve potansiyel bir tehlike oluşturabilecek göktaşının 29 Kasım tarihinde dünyaya çok yakın bir şekilde geçeceğini belirti.

NASA yetkilileri yaklaşan asteroidin büyüklüğünün bir gökdelene eş olduğunu ifade ederken göktaşı “Dünyaya Yakın Obje” (NEO) olarak sınıflandırıldı. Yaklaşan göktaşında bulunan demir, nikel ve kobalttan oluşan minerallerin toplam değerinin 17,4 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Her Asırda 50 Binde 1 İhtimal

Sürekli olarak çeşitli gök cisimleri dünyayı teğet geçerken insanlar bunların dünyaya çarpma ihtimalini de merak ediyor. Uzmanlara göre bu tarz objelerin her asırda 1 defa dünyaya çarpma olasılığı 50 binde 1. Rusya’nın Sibirya bölgesinde bulunan Tunguska’ya 1908 senesinde bir asteroid düşmüş ve genişliği 40 metre olarak açıklanmıştı. Düşen asteroid bir şehri tamamen yok edebilecek seviyede enerji açığa çıkarmıştı.

Dünya Çarpışmaya Ne Kadar Hazır?

Sürekli olarak filmlere konu olan asteroid çarpmasına dünyanın ne kadar hazır olduğu da merak konusu. Olası bir senaryoda yaşanacaklar hakkında bilgi NASA tarafından daha önce verilmişti.

Yapılan açıklamada beklenmedik bir şekilde dünyaya çarpacağı anlaşılan gök cisimlerine karşı müdahale edilebilecek bir zamanın olamayabileceği belirtildi. Böyle bir senaryoda dünyanın felaket planının hazır olmadığını belirten uzmanlar bu konuda çeşitli çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın