Koronavirüse Karşı Geliştirilen Sputnik V Rus Aşısının Fiyatı Belli Oldu

tarafından user

Geçtiğimiz zamanda Rusya’da Gamelaya Enstitüsü tarafından koronavirüse karşı bir aşı geliştirildi. Gemalaya Enstitüsü tarafından geliştirilen aşının etkinliği önceki süreçte %92 oranında iken yenilenmiş haliyle etkinlik oranı %95 olarak belirlendi. %95 oranında etkinlik gösteren Sputnik V adlı koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu. Peki, Rusya’da geliştirilen bu aşının fiyatı ne kadar? Türkiye’de ne zaman kullanılmaya başlanacak?

Sputnik V Aşısının Fiyatı Ne Kadar?

Gamelya Enstitüsü tarafından Rusya’da üretilip toplamda 22 binden fazla gönüllü üzerinde uygulanan aşı, Türkiye’ye gelmek üzere. Peki, Sputnik V aşısının fiyatı ne kadar? Etklniği %95’e çıkan Sputnik V aşısının Türkiye’deki fiyatının 20 dolardan daha az olacağı bildirildi. Yani yaklaşık olarak 158 Türk Lirası’ndan daha az fiyatta satışa sunulacak. Aşı, toplamda iki ayrı dozdan oluşmakta. Belirlenen fiyat ise bu iki dozu da kapsamaktadır. Rus vatandaşlar ise Sputnik V aşısını ülkelerinde ücretsiz bir şekilde kullanabilecekler.

Sputnik V Aşısı Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sputnik V aşısına dair yaptığı açıklamada; Ülkede bazı aşıların araştırmalarının üniversitelerde devam ettiğini dile getirdi. Ayrıca bu süreçte Dünya Sağlık Örgütü’nün de bazı standartları olduğunu ve ona uygun hareket etmek gerektiğini dile getirdi. Bu süreçlerin tamamlanmasının ardında Sputnik V aşısının Türkiye’de de devreye gireceği tahmin ediliyor.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın