Kibyra’da Roma Döneminden Kalma Serapis Büstü ve Asklepios Heykelciği Bulundu

tarafından user

2016 senesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan ve kahraman savaşçıların ve hızlı atların şehri olarak tanımlanan, Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına ara vermeden devam ediliyor. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim üyesi olan Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru’nun kazının başkanlığını yaptığı Kibyra Antik Kenti’nde iki önemli eser gün yüzüne çıktı. Kazı alanına ziyarette bulunan Burdur Valisi Ali Arslantaş, kazıda ortaya çıkarılan Serapis ve Asklepios isimler eserler hakkında bazı bilgiler aldı. Vali Ali Arslantaş Burdur Müzesi’nde sergilenecek olan yeni eserler için kazı ekibine teşekkür ederken devam eden çalışmalarda da başarı temennisinde bulundu.

Serapis Büstünün Başı Bulundu

2019 senesinde yapılan kazılarda Serapis Büstü bulunmuştu. Ancak büstün baş kısmı yoktu. Bu sene bölgede yer alan Roma Hamam Kompleksi’nin farklı bir kısmında yapılan bitki temizliği sırasında büstün baş kısmı da bulundu.

Gövdesi ve baş kısmı birleştirilen Serapis müzede sergilenebilecek statüye ulaşmış oldu. Birleştirilen Serapis isimli mermer büstün konservasyon ve restorasyon çalışmalarının kazı ekibinde yer alan tecrübeli restoratörler tarafından, belgeleme, teşhis ve hasar tespiti, temizleme ve sağlamlaştırma uygulamaları şeklinde yapıldığı açıklandı.

Roma İmparatorluk Dönemi’ne ait olan mermer büstün konservasyon ve restorasyon çalışmalarının tamamlandığı ancak bilimsel olarak yayınlanması adına çalışmaların hala devam ettiği belirtildi.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın