Kanser Tedavisinde Bomba Gelişme

tarafından user

Tıp alanında yaşanan binlerce gelişmeye rağmen hala kanserin net bir tedavisi bulunmuş değil. İnsanlar vücudunda yüksek etkiler bırakan kemoterapi ya da radyoterapi ile kanseri yenmeye çalışıyor. İsrail’de yapılan bir çalışma kanser tedavisinde yeni tedavi yöntemlerinin ortaya çıkabileceğini tüm dünyaya gösterdi.

İsrail’in Tel Aviv Üniversitesi’nde çalışmalarına devam eden araştırmacılar, oluşturulan sistemin hayvanların tedavisinde başarılı olduğunu ve şuanda kansere yakalanan hayvanların tedavisinde rahatlıkla kullanılabileceğinin savundu.

Araştırmanın başında yer alan bilim insanı Prof. Dan Peer “Yaptığımız çalışma, CRISPR olarak isimlendirilen gen düzeltme sisteminin bir hayvanda görülen kanseri tedavi etmek için etkin olarak kullanılabildiğini kanıtlayan ilk çalışma” ifadelerini kullandı.

Daha Zarif Bir Kemoterapi

Yaptığı araştırmalar bilimsel hakeme sahip olan Science Advances dergisinde yayınlanan Prof. Dan Peer İsrail medyasına yaptığı konuşmada yapılan çalışmaları “daha zarif bir kemoterapi” olarak nitelendirebileceğini ve herhangi bir yan etki göstermediğini belirtti.

Prof. Dan Peer “Kanser hücreleri bu şekilde tedavi edilirse hücrenin tekrar aktif hale gelmeyeceğine inanıyoruz. Bu teknoloji sayesinde kanser hastalarının hayat beklentisi yükselebilir. Umuyoruz ki bu yöntem bir gün kanseri tamamen tedavi edecek.” şeklinde konuştu.

Yapılan çalışmalarda kanserli hücrelerde bulunan DNA’nın fiziksel olarak kesildiği ve hücrenin bu durumda hayatta kalamadığını söyleyen profesör ileriki dönemde tüm vücuda uygulanan kemoterapinin yerini bu uygulamanın alabileceği belirtti. Araştırmada beyin kanseri ve yumurtalık kanseri gibi en agresif kanser türlerine yakalanan canlılar kullanıldı.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın