İznik’te Yer Alan Lahit Mezarında 1500 Yıllık Mesaj

tarafından user

Bursa’nın İznik ilçesinde, erken Roma dönemine ait olan lahit mezarların bulunduğu 10 dönüm büyüklüğündeki zeytinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından istimlak edilmişti.

Hisardere yolu üzerinde bulunan bu zeytinlikte 1 yıla yakın zamandır çalışmalar devam ediyor. Çalışmalarda terakotadan yapılan özel mezar odaları bulundu. Odaların bir tanesinde 6, diğerinde ise 2 insana ait kemiklerin yer aldığı açıklandı.

Bir Anne Tarafından Oğlunun Mezar Taşına Yazdırılan Mesaj

Çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler veren İznik Müze Müdürü Ahmet Türkmenoğlu, “Biz bu kitabeyi Prof. Dr. Boris Dreyer’in çözmesini istedik. Kendisi bu kitabeyi çözdü. Mezar taşı 5. yüzyıla ait. Mezar taşının üzerinde bir kadının hem 48 yaşında vefat eden kocası hem de 14 yaşında olan oğlu için bir mezar yaptırdığını anlıyoruz. Mezar taşında ise “Ben Herennia Vitalia. Bu tabutu 48 yıl yaşamına devam eden ve Phretens’in ilk lejyonu olan sevgili kocam Lulius Valentinus Christian ve 14 yıl yaşamına devam eden oğlum Lul için diktim. Kimsenin tabutu yok etmesine izin verilmez. Ama kim ki onu yok ederse kıyamet günü tanrıya hesap verecektik” yazmaktadır” dedi.

Bölgenin 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edildiğini söyleyen Türkmenoğlu kazı çalışmalarının 9 Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç danışmanlığında yürütüldüğünü söyledi. Çalışmalarda bugüne kadar 3 lahit, çapkı ve oda mezar örneklerinin çıkartıldığını sözlerine ekledi.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın