Düzce’de Yapılan Antik Kent Kazılarında Bebek Mezarı Bulundu

tarafından user

Düzce’nin Konuralp Mahallesi’nde bulunan Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kenti bölgesinde kazı çalışmaları devam ederken herkesi heyecanlandırmayı başaran kalıntılar ortaya çıkmaya başladı. Sabah saatlerinde yapılan kazı işlemlerinde bebek kemiklerine ve su arkına rastlandı. Kazı alanında çalışan ekipler ilk olarak bebek kemiklerini buldular ve hemen koruma altına aldılar. Kemiklerin hangi döneme ait olduğuna dair incelemeler yapıldıktan sonra tiyatronun içindeki bebek mezarının gizemi de aydınlanacak. Düzce Belediyesi’ne ait kazı ekipleri toprağın kaldırılmasının ardından bir heykel kaidesi ortaya çıkardı. Arkeologlar kaidenin bronz olduğunu tahmin ederken peganlıktan Hristiyanlığa geçiş döneminde yok edilmiş olabileceğini belirtti.

Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kent tiyatro alanında gerçekleştirilen kazı çalışmalarını inceleyen Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü açıklamalarda bulundu.

Düzce ve Türkiye’nin uzak tarihi için çok önemli bir yeri olan Antik Tiyatro’da kazı çalışmalarının büyük bir titizlikle devam ettiğini belirten Başkan Özlü, “Kazılarda çok büyük mesafe kaydettik. Yaptığımız son kazılarda ise bir çocuk iskeletine rastlandı. Bir su arkına da rastladık. Çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. Bu bölgeyi Batı Karadeniz’in çok güzel bir antik kenti olarak ortaya çıkaracağız ve restore edeceğiz” dedi. Genellikle MÖ 3. yüzyıla ait olan eserlerin bulunduğu Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kenti’nden bugüne kadar çıkarılan eserler gerekli işlemler yapıldıktan sonra Konuralp Müzesi’nde sergileniyor.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın