Çin Hintli Askerlere Karşı Mikrodalga Silah Kullanıldığını İtiraf Etti

tarafından user

Çin Hintli Askerlere Karşı Mikrodalga Silah Kullanıldığını İtiraf Etti

Çin ile Hindistan arasında yeni bir gerilim başladı. Çin’de yer alan Renmin Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansta konuşan Çinli Profesör Jin Canrong, 2020’nin Ağustos ayında Çin ile Hindistan arasında yaşanan sınır gerginliğinde Çin’in Hintli askerlere karşı mikrodalga silahı kullandığını itiraf etti.

“Hintli Askerler Diri Diri Pişti”

Profesör Canrong, Hindistan ile Çin’in karşı karşıya geldiği, Ağustos ayındaki sınır gerginliğinde, Çin tarafından mikrodalga silahın kullanıldığını belirtti. Profesör için olayı dinleyicilere tarif ederken, Hintli askerlere vücudu ısıtıp tahrişe ve ağrılara sebep olan yüksek frekanslı elektromanyetik darbelerle saldırdıklarını belirtirken “Hintli askerler diri diri pişti” ifadelerini kullandı.

Hint Ordusundan Yalanlama

Konferansta yapılan açıklamalar sonrasında Hindistan kanadında bir açıklama yapıldı. Profesör tarafından ortaya atılan iddianın gerçeği yansıtmadığını belirten yetkililer olayı “sahte haber” olarak tanımladı. Yetkililer bu açıklamanın kabul edilemez olduğunu ve kısa süre içerisinde Çin tarafından bir özür ve açıklama beklediklerini dile getirdi.

ABD ve İngiltere İnceleme Talep Etti

Çin ve Hindistan arasında yaşanan gerginliğe dair açıklamalar yapılırken İngiltere Savunma Seçim Komitesi Başkanı ve Milletvekili Tobias Ellwood mikrodalga silahların kullanıldığını işaret ederek “Çin’in bir süredir bu tarz silahları araştırdığını ve geliştirdiğini biliyoruz. Bu olayların araştırılması gerektiğini gösteren yeterli kanıt var.” açıklamasında bulundu.

CIA ise ortaya atılan bu iddialar hakkında araştırmalara başlanacağını ve yakın zamanda bu konuda bilgilendirmelerin geleceğini belirtti.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın