Araç Sahipleri Dikkat! Kış Lastiği Takmamanın Cezası Ne Kadar?

tarafından user

Ticari araçlar için gelecek olan zorunlu kış lastiği uygulaması ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Kasım ayının sonuna yaklaşılan bu dönemde araç sahipleri kış lastiklerinin ne zamana kadar takılması gerektiğini araştırmaya başladı. Kış lastiği uygulaması her yıl olduğu gibi bu yılda devreye girecek. Bu yıl devreye girecek olan uygulamanın 1 Aralık 2020 tarihinde olacağı kesinleşmiştir. Ticari araçlar zorunlu kış lastiği uygulamasını 1 Aralık Salı gününe kadar uygulamak durumundadır. Ticari araç sahipleri için zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Nisan 2021 tarihine kadar sürmesi ön görülüyor. Bu kurala uymayan araç sahiplerine ise cezalar kesilecek.

Cezası Ne Kadar?

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu başkanı Fevzi Apaydın, bu konuda açıklamalar yapmıştır. Buna göre 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takılmasının zorunlu olduğu belirterek cezasının ise 776 lira olduğun söyledi. Cezalar ayrıca 1 Ocak’tan itibaren yeniden değerleme oranıyla birlikte 846 liraya çıkarılacaktır. Apaydın, hava sıcaklığının düştüğü bölgelerde araçların daha erkenden kış lastiği uygulamasına geçmesi gerektiğini söyledi. Yağışların başladığı ve sıcaklıkların 7 derecenin altına düştüğü bölgelerde kış lastiğine geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Kış lastiği yük ve yolcu taşımacılık yapanlar dışındaki araçlar için zorunlu değildir. Ancak can ve mal güvenliği konusunda sorunsuz bir seyahatin gerçekleştirilmesi için tüm araçlarda kış lastiğinin kullanılması gerekmektedir.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın