Abdullah Özalp Atölyeye Çevirdiği Evinde Taşları Sanat Eserine Dönüştürüyor

tarafından user

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Harbiye Mahallesi’ndeki atölyesinde taşları sanat eserine dönüştüren Abdullah Özalp, dünyada bulunan birçok ülkeye heykel satıyor. Mesleği babası ve dedesinden öğrendiğini dile getiren heykeltıraş, atölyeye çevirdiği evinde çeşitli heykeller üretiyor. Ürettiği heykelleri ise çevresinde ve uzakta bulunan birçok kişiye satıyor. Eserlerini kalker, mermer, oniks ve turkuaz taşlarından üreten sanatçı, ziyaretçilerini hayran bırakacak eserler üretiyor. Eserlerinde dünya tarihine damgasını vurmuş filozoflar, mitolojik karakterler ve tanrılara yer veriyor.

Abdullah Özalp Kimdir?

1954 Antakya Harbiye doğumlu olan Abdullah Özalp, mermer, kalker, oniks, turkuaz gibi çeşitli taşları yontarak esere dönüştüren bir heykeltıraştır. Tarihe iz bırakmış kişileri eserlerinde konu alan Özalp, Anadolu’da yaşamış şahısları muazzam bir şekilde sanat eserine çeviriyor. Bazı zamanlar ziyaretçilerine ürettiği eserlerin hikayelerini de anlatmayı es geçmiyor. Abdullah Özalp’ın eserleri görünüş itibariyle binlerce yıl yer altında kalmış bir tarihi eser gibi görünmekte.

Birçok Ülke ve Şehirden Ziyaretçi Geliyor

Abdullah Özalp, bir dönem Heykel bölümü öğrencilerinin staj amaçlı yanına gönderildiğini dile getirirken, bu işin kolay olmadığını belirtti. Yılların birikimi ile bu konuma gelen Özalp, müşterilerin ise daha çok yabancı kimselerden olduğunu belirtti. Çeşitli ülkelerden ve şehirlerden atölyesi ziyaret edilen Abdullah Özalp, Türkiye’de sanat dünyasının önemli isimlerini de atölyesinde ağırladığını dile getirdi.

0 yorum

İlgİlİ Haberler

Mesaj Bırakın