Konut Satışları Artmaya Devam Ediyor

5 Temmuz 2016
Konut Satışları Artmaya Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, konut satışları artmaya devam ediyor. Geçen yılın ilk 5 ayına göre, 2016’nın ilk 5 ayında konut satışları günde ortalama 3 bin 415 konut el değiştirdi.

Türkiye ekonomisi geçtiğimiz 10 yılda küresel ekonomide yaşanan krizlere rağmen beklenenin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi. Türk gayrimenkul sektörü ise siyasi, ekonomik ve demografik alanlardaki olumlu gelişmeler ile birlikte son dönemlerde yerli ve yabancıların gözünde bir fırsat haline dönüştü. Bu fırsatlar Türkiye İstatistik Kurumunun verilerinde raporlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satışlarındaki değişimi raporladı. Geçen yılın ilk 5 ayına göre, bu yılın ilk 5 ayında günde ortalama 3 bin 415, saatte ise 143 konut el değiştirdi. Konutlardaki bu el değiştirmelerin yüzde 35’i İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleşti.

İLK 5 AY 524 BİN 612 KONUT SATILDI

Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde gerçekleşen yeni konut projeleri ve sektördeki çeşitlilik satışlara olumlu yansıdı. Ev sahibi olmak isteyenler ve yatırım yapmak isteyenlere büyük fırsatlar sundu. Türkiye genelinde 2016 yılının ilk 5 ayında 524 bin 612 konut satıldı.

KONUT SATIŞI EN ÇOK İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ

Tüik’in raporlarına göre Türkiye genelinde satışların çoğunluğu büyük şehirlerde gerçekleşti. Konut satışları en çok İstanbul daha sonra Ankara ve İzmir’de gerçekleşti. Türkiye geneli konut satışlarında en çok paya sahip İstanbul’da bu oran yüzde 18’lerde. Yılın sadece ilk 5 ayında 99 bin 836 konut satıldı. Ankara’da 55 bin 687, İzmir’de ise 32 bin 537.

EN AZ KONUT SATIŞI ARDAHAN’DA

En az konut satışları Ardahan’da gerçekleşti. İldeki toplam satış sayısı 40’la sınırlı kaldı. Ardahan’ı 64 ile Hakkari, 84 ile Şırnak takip etti.

AA

 

gayrimenkul yatırımları konutlar

Anahtar Kelime:

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

1 Yorum - "Konut Satışları Artmaya Devam Ediyor"

avatar
kerim
Ziyaretçi

Konut sektöründe balon etkisi var demedi demeyin. Bir ev sıfır yapılıyor ve içinde insan oturmadan 5 kere el değiştiriyor. herkes kendi karını ekliyor. fiyatlar bir gün patlıycak ama bakalım…

wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN