Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen Yerler

10 Temmuz 2016
Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen Yerler

Türkiye, doğal güzellikleri ve insanı hayran bırakan özellikleri ile birlikte eşsiz ülkelerden biridir. Onlarca güzelliğine rağmen hala keşfedilmeyi bekleyen birçok yer mevcuttur. Türkiye’de mutlaka gitmemiz gereken yerleri listeledik. İşte o muazzam yerler…

1- İzmir – Birgi Köyü

Birgi köyü, İzmir’e yaklaşık 100km uzaklıkta bulunan Ödemiş’e bağlıdır. Yemyeşil göz alıcı dokusuyla adete saklı kalmış bir kültürel hazine gibi. Hikayesi milattan önce iki binli yıllara kadar uzanır. Birgi köyünde Frigler, Persler, Bizanslılar, Bergama Krallığı, Romalılar, Aydınoğulları, sonrasında Osmanlılar’a kadar süregelen ve günümüze kadar gelmiş medeniyetler yaşamıştır. Her medeniyet kendinden ayrı izler bırakmıştır.

Birgi, koruma altınan alınan yerlerden biridir. Farklı medeniyetlerden eski konakları, medrese, türbe ve camileriyle görmeye değer yerlerden biridir. Çakırağa ve Sandık konakları gezilmesi gereken yerler arasındadır.

birgi köyü izmir

2- Han – Eskişehir

Çok zengin ve eski tarihi olan Han ilçesinde, günümüzde bile hala pek çok tarihi kalıntılara rastlanmaktadır. Buda bulunduğu coğrafyanın zenginliğini ortaya koymaktadır. Tarihi Frig Uygarlığı’nın da merkezlerinden biri olması nedeniyle başta Frigliler döneminden kalma eserler olmak üzere çok sayıda tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapıyor. Han ilçesinde, Osmanlı dönemine ait Hüsrev Paşa Camii gezilcek yerlerin başında geliyor.

han eskişehir

 

3- Hatay

Kardeşlik ve barış şehri Hatay’da doğal güzellikler ve tarihi gezilecek yerler bakımından bizlere çeşitli alternatifler sunuyor. Antakya’da; Hatay Arkeoloji Müzesi, Saint Pier Kilisesi, Hatay Ulu Camii, Habib-i Neccar Camii, Asi Nehri Kıyıları, Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi (Aziz Piyer ve Aziz Paul Kilisesi) ve Antakya Havrası görülmesi gereken yerler arasında. Antakya merkez dışında ise; St Simon Manastırı, Titus Kaya Tüneli ve Titus Mezarlıkları (Çevlik), Hıdırbey Musa Ağacı, Vakıflı Köyü, Vakıflı Ermeni Kilisesi, İskenderun, Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi, İskenderun İtalyan Katolik Latin  Kilisesi, Harbiye Defne Koruluğu (Defne), Harbiye Şelaleler, Bakras Kalesi, Sokullu Kervansarayı ve Hatay Demirköprü kesinlikle görülmesi gereken yerlerdir.

hatay

4- Karaburun – İzmir

Karaburun’da çok sayıda mavi bayraklı ve tertemiz plaj ve koy var. İsterseniz her gün farklı bir yerde denize girebilirsiniz, isterseniz tekne ya da motorla bu koyları keşfe çıkabilirsiniz. Karaburun’a oldukça yakın olan Peynirli Mağarası, Mordoğan’da Ayşe Kadın Camisi turistik mekanlardan bazıları.

karaburun izmir

5- Kars

Türkiye’nin en doğusunda yer alan Karsta, müzeler, türbeler gibi tarihi yerlerin yanı sıra, Kuyucuk Kuş Cenneti gibi doğal yerler de var. Geniş caddeleri, tarihi mekanlarıyla dikkat çeken Kars şehrinde; Asboğa Gölü, Cıbıltepe Kayak Merkezi, İnkaya Micingirt Kalesi, Büyük Katedral, Beylerbeyi Sarayı, Selçuklu Sarayı, Genç Kızlar Kilisesi, Kars Kalesi, Ani Harabeleri, Evliya Camii görülmesi gereken yerlerden bazıları.

kars

6- Kuyucak Köyü – Isparta

Kuyucak Köyü kurulmadan evvel tarihi ipek yolu üzerinde kurulmasıyla sınırları içerisinde kalan ve halen “HAN ÖNÜ” adı verilen mevkide tarihi hana ait kalıntı ve izler mevcuttur. Bu bakıma Türkiye’de hala keşfedilmeyi bekleyen yerler arasındadır.

kuyucak köyü ısparta

7- Maçahal Yaylası – Artvin

Tarihsel ve coğrafi olarak Macahel yöresi, Türkiye’den komşu ülke Gürcistan’a bağlı Acaristan Özerk Cumhuriyeti sınırları içerisine doğru yayılan uzun bir vadinin genel adıdır. Vadi boyunca akan, ana kollarını Uğur-Maral ve Efeler derelerinin oluşturduğu akarsu Macahel Suyu olarak anılmakta olup, sınırı geçtikten sonra, Acar Suyu’ndan önce sağdan Çoruh Nehrine karışır.

Hatila Vadisi, Sahara-Karagöl Milli Parkı, Borçka Karagöl, Cehennem Deresi Kanyonu, Meydancık, Gorgit-Efeler Tabiatı Koruma Alanları ve Çoruh Vadisi Artvin’in ünlü yerlerindendir.

maçahal yaylası artvin

8- Selimiye – Muğla

Kızılköy Mahallesinde Aşarkaya Selimiye’nin en yüksek tepesi ve Sarıkaya tepesinde kale kalıntılarını görmek mümkün. Helenistik dönemi sur kalıntıları, gözetleme burcu, deniz feneri, manastır, antik tiyatro ile oldukça zengin bir bölgedir.

selimiye muğla

9- Taraklı – Sakarya

Taraklı Evleri, Yunus Paşa Camii, Tarihi Han, Taraklı Sokakları, Tarihi Hamam, Hisar ve Su Değirmeni Taraklı’nın meşhur yerlerindendir ve doğal zenginlikleriyle mutlaka Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen yerler arasındadır.

taraklı sakarya

CETİNHABER

Anahtar Kelime: , , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN