7,8 Şiddetindeki Depreme Süper Ay mı Neden Oldu?

Son Güncelleme 20:30
14 Kasım 2016
7,8 Şiddetindeki Depreme Süper Ay mı Neden Oldu?

Yeni Zelanda’da 7,8 şiddetindeki depremin 21. yüzyılda gerçekleşen en yakın dolunay yani Süper Ay’la bağlantısı olabileceğine dair kuşku uyandıran tesadüf gerçekleşti.

Geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda’da 7,8 şiddetinde deprem meydana gelmiş ve ardından tsunami uyarıları yapılmıştı. Daha sonra tsunaminin ilk dalgaları ülkenin güney adalarına ulaşmıştı. Yeni Zelanda’daki bu kadar şiddetli depremin aynı zamanda Süper Ay’la birlikte yaşanması, daha önce bu olayın olabileceği ihtimalinden bahseden Nigel Antony Gray’ı da haklı çıkarmış oldu.

Nigel Antony Gray, Facebook‘ta 6 Kasım tarihinde bir mesaj yayınlamış ve mesajında 14 Kasım’dan ya önce ya da sonraki tarihte Güney Pasifik’te deprem meydana geleceğini söylemişti. Bu depremi de 21. yüzyıldaki en yakın dolunaya yani Süper Ay’a bağlamıştı.

“AY’IN DÜNYA’YA YAKLAŞMASI YERKÜREYİ ETKİLEYEBİLİR”

super-ay-deprem-iliskisi-2

GNS Science çalışanı sismolog Dr. John Ristau’a göre bu, gerçekleşmesi yüksek bir teori. Ristau, Ay’ın Dünya‘ya yaklaşmasıyla birlikte yerküreyi etkileyerek deprem oluşmasına sebep olabileceğini iddia ediyor. Hatta deprem dışında farklı yeryüzü olaylarının da görülebileceğini söylüyor.

Tabi bu iddiaların bilimsel olarak bir dayanağı olmadığı biliniyor. Çünkü bu konu ile ilgili olarak yayınlanan bilimsel makalelerde, Dünya ile Ay arasında depremle ilişkilendirilecek bir bağın olmadığı belirtiliyor.

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN