Kanser İlaçları Ücretsiz Olabilir

Son Güncelleme 19:15
7 Kasım 2016
Kanser İlaçları Ücretsiz Olabilir

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkan Erdoğan’ın “kanser ilaçlarının ücretsiz verilmesi gerekir” açıklamasının ardından bu konu hakkında çalışma başlatılacağını belirtti.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın “Kanser ilaçlarının hastalara ücretsiz verilmesi gerekir” sözleri üzerine hükümetin ilgili bakanlıkla çalışma yapacağını belirterek, yapılacak çalışmalar sonrası kanser hastalarının ilaçlarına ücretsiz bir şekilde kavuşmasının mümkün olabileceğini dile getirdi.

“DENİZLERİ AŞIP, DEREDE BOĞULAMAYIZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir açılış töreninde, “Geçen Başbakanımız ve Sağlık Bakanımızla konuştuk. Dedim ki bakın kesinlikle, kanser dahi, ilaçları nereden gelirse gelsin, bunlardan kesinlikle ücret almamamız gerekir. Biz kalkıp denizi aşacağız, gelip derede boğulacağız. Böyle bir şey olmaz. İnsan hayatı bizim için bu kadar önemli. Hassas olalım, buralarda suistimale fırsat vermeyelim.” ifadelerini kullanmıştı.

İLAÇLAR İÇİN ECZANEYE NE KADAR ÖDEME YAPIYORUZ?

ilac-parasi

Reçete Ücreti:

Hasta ister sigortalı çalışan/yakını ister sigortadan emekli/yakını olsun her reçete başına 3 kutuya kadar 3 TL, 3 kutu sonrası için ise her kutu ilaç için 1 TL ücret alınır. Eğer acil çıkışlı bir reçeteyse bu ücret alınmaz.

Muayene Ücreti:

Devlet hastaneleri, Eğitim Araştırma Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel dal Hastaneleri’nde muayene olduğunuzda, randevu aldığınızda, tahlil yaptırdığınız, röntgen çektirdiğinizde vs. hastaneye herhangi bir ücret ödemezsiniz. Kimlik numaranıza bunlar borç olarak kaydedilir. İlaçlarınızı almak için eczaneye gittiğinizde sizden tahsil edilir. Emeklilik varsa bu borç maaştan kesilir, sigortalı çalışanlarda elden tahsil edilir.

Yüzde 20 Katılım Payı:

Kurumun karşıladığı bütün ilaçlar için emekli olmayan kişi ve bakmakla yükümlü olduklarından alınan ücret. Kurum ilaç fiyatının %80’ini öder, kalan %20 hastaya aittir ve elden ödenir.

Yüzde 10 Katılım Payı:

Kurumun karşıladığı bütün ilaçlar için emekli ve yakınlarından alınan ücret. Kurum ilaç fiyatının %90’ını öder, kalan %10 hastaya aittir ve maaşından kesilir.

 

Son Güncelleme 19:15

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN