Grip Deyip Geçmeyin

14 Ekim 2016
Grip Deyip Geçmeyin

Doç. Dr. Özgür Enginyurt, mevsimsel geçişlerin grip için en uygun zaman olduğunu ve grip hastalığının kesinlikle hafife alınmaması gerektiğini söyledi.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi’nden Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, mevsim geçişlerinin sık yaşandığı bu sonbahar dönemlerinde grip olmak için en ideal zaman olduğunu belirterek, grip hastalığının hafife alınmaması gerektiğini ve grip aşının yapılmasını gerektiğini söyledi.

Sonbahar aylarından eylül-ekim arası dönemlerin üst solunum enfeksiyonlarının arttığını belirten Esenyurt, “Dolayısıyla grip mikrobu ile en sık karşılaştığımız bir dönemden geçiyoruz. Vatandaşlarımızın bu sürede yapmaları gereken şey en yakın sağlık kuruluşuna giderek grip aşılarını yaptırmalarıdır. Vatandaşlarımızın özellikle her yıl grip aşılarını yaptırmalarında fayda vardır. ‘Geçen yıl aşı oldum bu sene yeniden aşı olmazsam da olur’ diyen vatandaşlarımız var. Bu kesinlikle yanlıştır. O nedenle grip aşısı her yıl düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır.” dedi.

Doç. Dr. Enginyurt vatandaşların bol sıvı tüketmesi gerektiğini vurgulayarak, bu süreçte antibiyotiklerin tedavide etkili olmadığını söyledi. Ayrıca gribe yakalanmadan önce iyi ve dengeli beslenilmesi gerektiğini de önemle vurguladı. Öte yandan çocukların gribe daha çok yakalandığını belirten Enginyurt şu şekilde devam etti:

grip-cocuk

“Çocuklar okulda kapalı ortamda bulunmak zorunda kaldıkları için gribe çok sık yakalanabiliyorlar. Çocukların kahvaltılarını yaparak okula gitmesi son derece önemli çünkü çocuk iyi beslenmeli ki grip virüsü ile karşılaştığında vücudunun direnci olsun. Ayrıca, çocukların temizlik konusuna çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Çocuk eve geldiğinde kıyafetleri mutlaka yıkanmalı ya da en azından havalandırılmalıdır. Grip mikrobuyla her yerde karşılaşabileceğimiz için çocukların ellerini sıklıkla yıkamaları gerekmektedir. Mümkünse anne ve babalar çocuklarına günlük banyo yaptırabilirler. Ancak bu şekilde çocuklarımızı gripten koruyabiliriz.”

GRİP AŞISI MUTLAKA YAPILMALI. GRİP DEYİP GEÇİLMEMELİ

Enginyurt, hastalığa yakalanmadan grip aşısının biranönce yapılması gerektiğini belirtirken, “Kişinin şeker, tansiyon ve KOAH gibi kronik hastalığı varsa bunların mutlaka grip aşılarını yaptırmaları gerekmektedir. Bunun dışında kronik hastalığı olsun ya da olmasın 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımız için yine aşı lazım. Okula giden çocuklarda mutlaka aşılanmalı. Kapalı ortamda, sağlık kurumlarında çalışan ve kalabalık yerlerde de mesleğini icra ettirenler de mutlaka grip aşısını olmalıdır. Grip aşısını olmak bu hastalıktan korunmak için en önleyici faktördür. Grip aşısının yüzde 70-80 civarında koruyuculuğu vardır. Bunun için bu aşının yaptırılması kesinlikle önemlidir.” dedi ve şu açıklamalarda bulundu:

“Özellikle şeker, tansiyonu ve yaşlılığı olan hastalarda grip ölümcül olabilir. Yine bağışıklık sistemi düşük olan çocuklarda da grip tehlikelidir. Bu nedenle gribe yakalandığımızda ‘bu griptir’ diyerek geçmemek lazım. Gribe yakalandığımızda kendi imkanlarımızla gripten kurtulamıyorsak mutlak suretle bir hekime başvurmalıyız. Virüs olduğu halde vücut direnci düşünce üzerine bakteriyel bir enfeksiyon yerleşebilir. Vatandaşlarımızdan beklentimiz uyarılarımızı dikkate almalarıdır.”

AA

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

1 Yorum - "Grip Deyip Geçmeyin"

avatar
Rıfkı Hayal
Üye

teşekkürler baştan sona okudum ve bu sayede grip olmadım sağol

wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN