21 Eylül Dünya Alzheimer Günü

21 Eylül 2016
21 Eylül Dünya Alzheimer Günü

Hergün yüzlerce kişi demans (bunama) hastası oluyor. Bunlardan yarısından fazlası ise Alzheimer’a yakalanıyor. Yaşla doğru orantılı olan bu hastalıktan korunma yolları da var elbette. İşte ayrıntılar…

Alzheimer hastalığının ilk belirtileri yakın zamana ait bilgileri hatırlama güçlüğü ile yani unutkanlık ile başlar. 65 yaşındaki her 100 kişiden 8’i alzheimer hastalığına yakalanmaktadır ve Türkiye’de 300 bin’den fazla kişinin bu hastalığa yakalandığı düşünülmektedir.

Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Figen Şensoy, “Alzheimer hastalığına çoğu zaman davranış ve kişilik bozuklukları da eşlik eder. Hastalık ilerledikçe depresyon, huzursuzluk, hayal görme ve saldırganlık gibi ruhsal sorunlar da görülebilir.” diyor.

ALZHEİMER’IN HABERCİSİ NELERDİR?

alzheimer-hastaligi Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Barış Topçular, Alzheimer hastalığının tanısı hakkında bahsederken “Elde edilen bulgular, bilişsel bozukluk ve Alzheimer hastalığını saptamada koku tanıma testinin etkili olduğunu gösteriyor. Bu nedenle ileri yaşlarda kokuları tanıma ve ayırt etmede bozulmalar, Alzheimer hastalığının erken habercisi olabilir” diyor.

Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Revna Demirören ise halkın bilgilendirilmesi gerektiğini belirtirken, “6 kadından biri maalesef Alzheimer. Özellikle kadınlara daha çok vuran bir hastalık bu. Eskiden daha çok yaşlılarda gördüğümüz hastalık artık 60’larından sonra maalesef başlıyor. Bu hastaların bakımı oldukça zor. Bakımı için vatandaşları bilinçlendirmek ve bakım evlerinin sayısını artırmak gerekiyor. Bunun için de insanların destek olmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

ALZHEİMER OLMAMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, Alzheimer hastalığından korunmak için beynin aktif tutulmasının şart olduğunu söylüyor. Çünkü hastalığının eğitimsiz kişilerle kıyaslandığında eğitimli kişilerde çok daha az görüldüğünü belirtiyor.

Erdemoğlu, bulmaca çözmek, zeka oyunları oynamak ve yabancı dil eğitimleri almak beyni aktif tutmak için etkili yöntemlerden olduğun söylüyor.

KAHVE KAKAO ALZHEİMER RİSKiNİ AZALTIYOR

Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Başar Bilgiç,  Alzheimer riskini azaltacak önemli bilgiler verirken, “Saha çalışmalarında kahve tüketimi ve demans görülme sıklığı arasında ters orantı olduğu görülmüştür. Bu ilişkinin araştırıldığı tüm çalışmaların sonuçlarının bir araya getirilmesi ile hiç kahve içmeyenlere göre, günde 1 ila 2 bardak arasında kahve tüketen kişilerde Alzheimer riskinin azaldığı gözlenmiştir. 3 bardak ve üstü olacak şekilde aşırı kahve tüketenlerde bu olumlu etkinin ortadan kalktığı görülmüştür. Kahve tüketimi Parkinson hastalığında da olumlu etkilere sahip olduğu bilinmekte. Bu çalışmalarda bahsedilen 1-2 bardak kahve Türk kahvesi açısından düşünüldüğünde 3-4 fincan kahveye denk gelmekte. Günde 3 kez Türk kahvesi içmek keyifli olduğu kadar bunamaya karşı koruyucu bir faktör. Günde 1-2 siyah çikolata yemenin de Alzheimer hastalığından korunmada etkili olabileceği ortaya konmuştur. Kakaonun deney hayvanlarında Alzheimer hastalığında biriken plakları azalttığı ve de içeriğindeki flavonoid adı verilen maddelerin zihinsel işlevlere müspet etkilerinin olduğu bildirilmiştir” diyor.

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN