Yüksek Yargı Tasarısı Kabul Edildi

AA
1 Temmuz 2016
Yüksek Yargı Tasarısı Kabul Edildi

Danıştay kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören kanun tasarısı meclis de kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre düzenlenmenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Danıştay üyelerinin üyelikleri sona erecek ve vekalet edenler hariç olmak üzere Danıştay başkanı, başsavcısı, başkanvekili ve daire başkanı olarak görev yapanlar ise görevlerine  devam edeceklerdir.

Kadro sayısı 116 olacak

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Danıştay meslek mensuplarının kadro sayısı 116 olacak. Üyeliği devam eden meslek mensuplarının sayısı, kadro sayısında dikkate alınacak.Kadro sayısını aşan üye kadroları herhangi bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilecek. HSYK tarafından Danıştay üyeliğine seçilemeyenler HSYK tarafından kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 10 gün içinde idari yargıda sınıf ve derecelerine uygun bir göreve atanacaklardır.

Bir kişi iki defa Danıştay üyesi seçilemeyecek

Üyelikleri devam edenler ile yeniden seçilen üyeler düzenlenmenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 12 yıl görev yapacaklar. Bir kişi iki defa Danıştay üyesi seçilemeyecek. Bu üyelerin atama veya seçim nedeniyle yürüttükleri görevleri, bu görevlerinin süresi bitene kadar devam edecek. Ancak İdari Dava Daireleri Kurulunda görevi devam eden üye sayısının 14 den fazla olması halinde üyelerden hangilerinin görevlerinde devam edeceği Başkanlık Kurulunca belirlenecek.

4 yıldan 6 yıla çıkarılıyor

Danıştay Başkanı ve Başsavcısı seçilebilmek için gerekli olan 4 yıl Danıştay üyeliği şartı 6 yıla çıkarılıyor. Danıştay daire sayısı 17’den 10’a düşecek. Danıştay dokuzu dava ve biri idari daire olmak üzere 10 daireden oluşacak. Toplantı8 ve görüşme yeter sayısı İdari Dava Daireleri Kurulu için 15, Vergi Dava Daireleri Kurulu için ise 11 olacak. Kanuna göre, Yargıtay’daki 46 olan daire sayısı 24’e düşürülecek. 23 hukuk dairesi sayısı ile 23 ceza dairesi sayısı 12 olacak.

Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlara ilişkin soruşturmalar,  suçun işlendiği yerin bağlı olduğu ilin adıyla anılan cumhuriyet başsavcılığınca yürütülecek; davalar da suçun işlendiği yerin bağlı olduğu ilin adıyla anılan ağır ceza mahkemesinde görülecek.Düzenlemeden önce bu suçlardan açılmış davalar kesin hükümle sonuçlanana kadar mevcut mahkemelerde görülecek. Söz konusu suçlara ilişkin başlatılan soruşturmalarda da görevsizlik kararı verilemeyecek.

hakimin-kanaati-tacizci-muduru-kurtardi-h1434976318

Anahtar Kelime: , , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN