Seyahat Sağlık Sigortasını Unutuyoruz

17 Temmuz 2016
Seyahat Sağlık Sigortasını Unutuyoruz

Tüik verilerine göre, 2015’te yurtdışına çıkanların sayısı 8 milyondan fazla. Aynı dönemde kesilen seyahat sağlık sigortası poliçesi sayısı ise 1 milyon civarında kaldı…

Ağustos ayına girdiğimiz şu günlerde bazılarımız tatile çıktı, bazılarımızsa çıkma planları yapıyoruz. Tatile çıkarken bir çok şeyi bir arada düşünüyoruz. Mayomuzu aldık mı, aracımızın vergisini ödedik mi, kaskomuzun süresi geçti mi gibi sorulara yanıt ararız. Tatil öncesi aylarca hayali kurulan birçok şeyin yanında, yaşanabilme riski yüksek olan bir çok olumsuzluğu ise hiç aklımıza getirmek istemeyiz. Doğal olarak kendimizi en özgür hissettiğimiz an olan tatilde tüm kaygılardan uzak kalmak isteriz.

Peki ya başımıza güneş geçerse, kulağımıza su kaçarsa, otelin yemeğinden zehirlenirsek ne olur? Tatilmizi hastane odalarında, doktor muayenehanelerinde geçirmek istemeyiz değil mi?

Tatile Çıkanların Yüzde 6’sı Seyahatini Yarım Bırakmak Zorunda Kalıyor

Uzmanlar, seyahate çıkanların yüzde 65’inin herhangi bir sebepten dolayı bir süre kendini hasta hissettiğini, yüzde 15’inde ciddi hastalık belirtileri ortaya çıktığını, yüzde 8’inin hastalık nedeniyle doktora gittiğini, yüzde 6’sının da seyahati yarım bırakıp geri dönmek zorunda kaldığını belirtiyor.

Bu risklere rağmen Türkiye’de yurtdışına seyahat eden tatilcilerin yüzd 13-14’ü seyahat sağlık sigortası yaptırıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre, 2015’te yurtdışına çıkan kişi sayısı 8 milyon civarında, aynı dönem sağlık sigortası poliçe sayısı 1 milyon civarında kaldı. Aksigorta Genel Müdürü, son yıllarda gözle görülür bir artış olmasına rağmen seyahat sağlık sigortası poliçe sayısının yeterli düzeyde olmadığını belirtiyor.

seyahat

Sağlığınız da Bagajınız da Güvence Altında

Sigorta şirketleri, yurtdışı seyahatleri sırasında yaşanan acil hastalık ve/veya kaza sonucu oluşabilecek acil tıbbi yardım masraflarını, poliçeler de yazan limitler dahilinde teminat altına alıyor. Yurtdışında aniden hastalanma veya yaralanma durumunda; hastane, ameliyat ve tedavi masrafları ile ilaç masrafları 30 Bin Euro’ya kadar limitle acil diş tedavi giderleri ise 60 Euro’ya kadar karşılanıyor. Ayrıca yurtdışında aniden hastalanma veya yaralanma durumunda ambulans tarafından en uygun ve en yakın tıbbi merkeze transferi sağlanıyor. Seyahat sigortası ürünleri sayesinde acil sağlık sorunlarından bagaj kaybına kadar birçok kaygıdan uzak seyahat yapmak mümkün.

CETİNHABER 

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN