Game of Thrones Dizisinden Alınacak 5 Ekonomi Dersi

12 Temmuz 2017
Game of Thrones Dizisinden Alınacak 5 Ekonomi Dersi

Dünyanın en çok izlenen dizilerinden olan Game of Thrones, yeni sezonu ile 16 Temmuz’da başlıyor. ABD’li bir haber ajansının ekonomi yazarları diziye biraz farklı bakarak, diziden çıkarılması gereken 5 ekonomi dersini listeledi.

Associated Press’in ekonomi yazarları Game of Thrones dizisine farklı bir bakış açısı getirerek diziden çıkarılması gereken bol miktarda ekonomi dersi olduğunu söyledi. Yazarların diziden çıkardığı 5 makroekonomik dersler şu şekilde:

BANKALARIN ÖNEMİ

Dizide karakterler savaşları için Iron Bank of Braavos’a (Braavos’un Demir Bankası) borçlandıkları zamanlar olur. Bankaya borçlanıldığında karakterler zor zamanlar geçirmektedir. Fakat Demir Bankası’ndan  ne kadar nefret edilse de finans kurumlarının dünya için ne kadar önemli olduğu belirtiliyor.

ORTAÇAĞ AVRUPASI’NA BENZER BÜYÜME ORANLARI

MS 1000-1500 yıllarındaki Avrupa ekonomisi ile dizideki Westeros ekonomisi benzer büyüme oranlarına sahip.

Dizide Westeros ekonomisi yaşanan olaylar  yüzünden gözle görülür bir büyüme elde edemedi, hatta geriledi de diyebiliriz. Uzmanlar Ortaçağ Avrupası dönemindeki ekonominin büyüme oranı binde 3 olduğunu söylerken, bu oran Westeros ekonomisi ile benzerlik gösteriyor.


TEKNOLOJİK İLERLEME YOK

Günümüzde teknoloji, insanların çeşitli ihtiyaçları karşılanmasının yanında ülkelerin birbirlerine olan tehditlerine karşı savunma konusunda sürekli gelişme göstermekte. Bugün kullanılan jetler ve füzeler, onlardan önce kullanılan silahlara karşı üretildi.

Ancak Game of Thrones dizisinde herhangi bir kitle imha silahı olarak tabir edebileceğimiz bir silah gelişmemiştir. Dizide ejderhalara karşı insanlar çaresiz kalırken, Ak gezenlere karşı da sadece Valyrian Çeliği ile Ejderha camı kullanılmaktadır. Bu iki malzemenin ise seri üretimi yoktur.

ŞİDDETİN OLDUĞU YERDE EKONOMİK BÜYÜME YAVAŞLAR

Ortaçağ’da ekonomik ilerleme gösteren toplumlar, dizideki Greyjoy ailesi gibi, hedef haline geliyordu.

Modern ekonominin kurucusu sayılan Adam Smith, Ortaçağ toplumlarındaki şiddetin büyümeyi durdurduğunu yazmıştı.

Bu durum dizi içinde aynen geçerli. Dizide birçok topluluk tamamen yağma üzerine kurulu bir ekonomik modele sahip.

ORTAK HAREKET SORUNU

Uzmanların ‘ortak hareket sorunu’ adını verdikleri, herkesin aynı tehditle yüz yüze olduğu ama kimsenin tehdidi kabul bile etmediği durum, ‘Game of Thrones’ dizisinin özeti denebilir.

Kuzey’deki Ak Gezenler tehdidini birçok Westeros efendisi görmezden geliyor, daha çok Demir Taht’ı kapmak için plan yapıyorlar. Ancak bu durum onları ana resimden uzaklaştırarak daha büyük bir felakete itiyor. Uzmanlara göre Kuzey’deki Ak Gezenler tehdidini kabul etmeyen ve onunla yüzleşmeyen herkes yok olmaya mahkum.

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN