Türkiye Gıda Savaşına Hazır Mı?

20 Eylül 2016
Türkiye Gıda Savaşına Hazır Mı?

Günümüzde yerli tarımın azaldığı onun yerini küresel ölçekteki büyük firmaların aldığı bir dünya ne kadar tehlikeli bunu konuşacağız.

Türkiye‘de nüfusun ve göç oranlarının yoğun olduğu yerlerde insanlar gerçek hakiki topraktan gelen besinlerin kokusuna tadına hasret yaşıyorlar. Sebebi ise günümüzde yerli tarımın yok olmaya başladığı gerçeği halkımız artık üretmiyor ve bunun yerini artık büyük ölçekte ki firmalar alıyor.

KÜRESEL BİR GIDA SAVAŞI KAPIMIZDA

Yerli tarım sadece ülkemizde değil dünyada da yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış durumda yerli tarımın yerini artık küresel ölçekteki firmalar almakta. Bu ise insanlığı korkunç bir gıda savaşı ile karşı karşıya bırakıyor. Azalan artan petrol, altın ve dolar fiyatlarını deli gibi konuşuyoruz takip ediyoruz. Peki kapımızda duran bu küresel gıda savaşına hazır mıyız? Bunu neden hala konuşamıyoruz?

İNSANLIK KENDİ KAYNAĞINI KORUMAK ZORUNDA

Kurban Bayramında bir çok markette manavda taze sebze ve meyvelerin olmadığını gördüm. Sebebini sorduğumda hallerin kapalı olduğunu öğrendim. Düşünebiliyor musunuz İstanbul’a Anadoludan bir hafta sebze ve meyve girmediğini düşünün ne kadar korkunç bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu o zaman daha iyi anlamış olursunuz. İnsanlık kendi yerli tohumlarını kaynaklarını korumak zorunda aksi halde bir petrol krizinin dünyada yaratacağı etkinin mislisiyle karşı karşıya kalabiliriz.

TARIM ÜLKESİYİZ FAKAT BİLİNÇLİ DEĞİLİZ

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve 4 mevsimi yaşayan bir ülkeyiz. En önemlisi de Türkiye arazisinin %36’sı tarımda kullanılabilmektedir. Gelişmiş ülkelere baktığımızda tarım arazilerinin kullanımına yönelik ciddi planlamaların yapıldığını görüyoruz. Fakat Türkiye’de tarım arazileri yeterince planlama yapılmadığı için erozyon, kirlenme ve toprağın aşırı kullanılması gibi olumsuzluklar yüzünden yeterince verim alınamıyor. Türkiye doğru bir planlama ile hem yurt içinde hem de yurt dışında yerli tohumun yerli tarım ürünlerini pazarlayabiliriz. Fakat tarım arazilerinin kullanımı konusunda yeterli bilinçte değiliz.

RAKAMLARLA TOHUM İHRACATI

Türkiye’nin 2011 itibariyle tohum ihracat rakamlarını sizinle paylaşacağım. Türkiye’nin tohum ihracat kategorisinde bulunan tohumlar şunlar; buğday, arpa, mısır, çeltik, pamuk,ayçicegi, kanola, soya, yer fıstığı, patates, şeker pancarı, sebze bitkileri ve diğerleri olarak tarım bakanlığının açıkladığı ihracat rakamlarını sizinle paylaşmak istiyorum.
2011 yılında toplam; 108.948 $
2012 yılında toplam; 120.796 $
2013 yılında toplam; 126.073 $
2014 yılında toplam; 148.375 $
2015 yılında toplam; 102.717 $
tutarında ihracat gerçekleştirmişiz. Tarım ülkesi olan Türkiye aslında ihracat etmiş olduğu bu tohumlarla bir yandan da hastalık ihraç ediyor.

TOHUMLARLA BİRLİKTE NASIL HASTALIK İHRAÇ EDİYORUZ?

Türkiye’nin 2004 yılında ihraç etmiş olduğu patates tohumları Niğde ve Nevşehir‘de kanser vakalarının artmasına sebep olmuştu. Aslında olan şuydu; Türkiye’nin büyük çoğunluğu İsrail’den olmak üzere ihraç etmiş olduğu tohumların büyük bir kısmı hastalık taşıyor. Tohumların içine yerleştirmiş oldukları hastalıkları da önlemek için ziraai ilaç satımınıda desteklemiş oluyor.

YERLİ MALI YURDUN MALI HERKES ONU KORUMALI

İlkokul sıralarında bize öğretileni yapmalıyız; yerli malı yurdun malını kullanmalıyız. Köylerde ki çiftçilerimize emekçi insanlarımıza destek vermeli yerli tohum kullanma konusunda teşvik etmeliyiz. Devletin yerli tarımla ilgili stratejik eylem planı hazırlaması hayati önem taşıyor. Yerli tohumun korunması büyük bir önem taşıyor. Aksi halde gelecek nesiller için kaygı duymalıyız.

KÜRESEL GIDA SAVAŞINA HAZIR MIYIZ?

Kesinlikle hayır. Bunu üzülerek belirtiyorum küresel bir gıda savaşına hazır değiliz. Hayati öneme sahip üç konu var; birincisi yerli tohum koruma altına alınmalı ikincisi yerli tarım desteklenmeli teşvik edilmeli ve son olarak kentselleşmenin getirdiği olumsuzluklardan biri olan tarım arazilerinin yok olma tehlikesi engellenmelidir.

Anadolunun güzel yürekli insanlarının emeğiyle önümüze gelen tarım ürünlerini tüketebilmeliyiz. Onlarında hakkı yenilmeden bu topraklar da kendi kaynaklarımızla yaşayabilmeliyiz.

Esra AK

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

1 Yorum - "Türkiye Gıda Savaşına Hazır Mı?"

avatar
Merve
Ziyaretçi

Çok güzel yazı olmuş

wpDiscuz

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN