Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Notu Nedir Ne Değildir?

24 Eylül 2016
Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Notu Nedir Ne Değildir?

Moodys’in Türkiye’nin kredi notunu kırmasının ardından bu notların ne anlama geldiğini kredi derecelendirme kuruluşlarının etkisini konuşacağız.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının sürekli Türkiye hakkında ki not düşürmeleri ya da Türkiye’nin notunu yükselttiğini haberlerden okuyoruz. Peki bu kredi derecelendirme kuruluşları ne yapar yaptıkları değerlendirmeler neyi ifade ediyor bu yazımda biraz bunu konuşacağız.

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI NE YAPAR?

Öncelikle kredi derecelendirme kavramının ne olduğuna göz atmak gerekir. Kredi derecelendirme dediğimiz olay açılacak kredilerin, zamanında ve tam olarak ödenmesi için uluslar arası alanda belirli bir ölçüt kıstasına koyarak yatırımcının yatırım yaptığı ülkede ki riskin belirlenmesidir. Kredi derecelendirme kuruluşlarından beklenti geleceğe yönelik doğru yol gösterici olmalarıdır. Derecelendirme kuruluşlarının sahip olduğu doğru piyasa bilgisi ile piyasa aktörlerini doğru bilgilendirmeleri gerekmektedir.

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI NE KADAR GÜVENİLİR?

Başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki fonlar kredi derecelendirme kuruluşlarının vermiş olduğu notlara göre değerlendirilmektedir. Bu yüzden kredi derecelendirme kuruluşlarının vermiş oldukları notlar siyasi ve politik savaşın silahı olarak kullanıldığını görmekteyiz. Piyasa aktörlerinin kredi derecelendirme kuruluşlarına olan bağımlılıkta ki artış derecelendirme kuruluşlarının vermiş oldukları notlar ilgili ülkenin yatırımcı girişini etkilemektedir. Amerika ve Avrupa’da fonların iç tüzüğünde şöyle bir şart vardır; eğer bir ülkenin notu yatırım yapılabilir seviye de ise o ülkeye yatırım yapılabilir aksi halde yatırım yapılamaz. Avrupa ve ABD iç tüzüğünde ki bu şart yatırımcıları kredi derecelendirme kuruluşlarına bağımlı hale getirmektedir. Kredi derecelendirme kuruluşlarında ki oligopolistik yapı nedeniyle yani bu kuruluşlarının birbirleriyle bağlantılı olmaları piyasaya bu kuruluşların hakim olmaları nedeniyle vermiş oldukları kararlar ülkelerde krizleri derinleştirici etkiye neden oldukları görülmektedir.

NOTLARDA Kİ ANİ DEĞİŞİMLER GÜVENİLİRLİĞİ SARSIYOR

Ülkenin finansal ve ekonomik yapısında ciddi değişiklikler olmamasına rağmen yapılan ani not indirimleri bu kuruluşlara olan güveni sarsar olmuştur. Kredi derecelendirme kuruluşlarının vermiş oldukları notlar her ne kadar zorunlu bir bağlayıcılığı olmasa da yatırımcının kararlarını etkileyebilmektedir. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının yıllarca Türkiye hakkında vermiş oldukları haksız kredi notları ülkeye ciddi maliyetleri olmuştur. Türkiye’ye hak etmedikleri seviye de verdikleri notlar ile ülkeye fon girişini engellemiş oluyorlar. Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin altında tutulması yatırım fonlarının girişini engelleyip ülkeye maliyet yapmaktadır.

MOODY’S TÜRKİYE NOTUNDA İKİ GÜNDE DEĞİŞEN NEYDİ?

moodys Moody’s 21 Eylül tarihinde yapmış olduğu açıklamada Türkiye’nin darbe girişiminin şokunu atlattığını piyasalara deklare ediyordu. Peki iki günde ne değişti de Türkiye’nin notu değiştirildi?  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika ziyaretinde yaşanan gelişmeler ve bu ziyaretinin ardından ülkenin notunun revize edilmesi kredi derecelendirme kuruluşlarının piyasayı etkileyecek siyasi kararlar verdiğini gösteriyor. Cumhurbaşkan’ın BM kürsüsünde yapmış olduğu konuşma açıktır ki yerine ulaşmış ve birilerini rahatsız etmiş görünüyor. Kredi derecelendirme kuruluşları üzerinden Türkiye hakkında psikolojik algı operasyonları yaparak ülkeye fon girişinin engellenmesi Türk ekonomisine sekteye uğratma girişimleri olarak görüyorum.

TÜRKİYE’NİN NOTU YATIRIM YAPILABİLİR SEVİYENİN ALTINA İNDİ

Kredi derecelendirme kuruluşlarının vermiş oldukları kararların siyasi oldukları gerekçesiyle eleştiriliyorlar. Moody’s vermiş olduğu kredi notuyla siyasi silahını bir kez daha kullanmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika ziyareti sonrası ani not indirimi bu siyasi kararlardan biridir. Türkiye’nin notu Baa3 seviyesinden Baa1 seviyesine indirildi yani Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürüldü. Kuruluşun not indiriminde ki gerekçe ise ülkenin dış finansman ihtiyaçlarına ilişkin risklerde ki artış büyüme ve kurumsal güçlük gibi sebeplerden dolayı notu düşürdüklerini açıkladı. Bu kararın ardından günü 2.95 seviyelerinde tamamlayan dolar karar sonrası dolar 2.97 seviyelerine çıktı.

“BİZ BİZE YETERİZ”

Türkiye siyasi  ve ekonomik yapısıyla güçlü bir ülke 15 Temmuz akşamı hain bir darbe kalkışması yaşayıp 16 Temmuz sabahı bir piyasa sarsıntısıyla uyanmadı. Darbe girişiminin yaşandığı günden itibaren 10 gün içinde Türkiye’deki hane halkları elindeki dövizleri bozdurdu ve Türk lirasına geçti. Darbe girişiminden 10 günlük süre içinde bozdurulan döviz tutarı 10 milyarı buldu. Yaşanan hain darbe girişimi sonrası ordu emniyet devlet kurumları birçok yerde operasyonlar görevden almalar oldu. Bunlar yaşanırken orduda ciddi bir ihraç tutuklama süreci olurken 24 Ağustos’ta Cerablus‘a girdi. Yaklaşık iki aylık bir sürede bu kadar ağır olaylar yaşayan Türk ekonomisi hala ayakta hala dimdik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi; “Türkiye gibi demokrasiyi baş tacı etmiş bir ülkeye, halkının yüzde 52’sinin oyunu almış bir cumhurbaşkanına karşı bu tür uluslararası bazı kuruluşların almış olduğu tavrı anlamak mümkün değil, biz bunları asla kabul etmiyoruz. Biz işimize bakacağız. Biz bize yeteriz.” 

ÇETİN HABER – Esra Ak.

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN