Öz Güveni Düşük Gençler İnterneti Daha Çok Kullanıyor

8 Ekim 2016
Öz Güveni Düşük Gençler İnterneti Daha Çok Kullanıyor

Türkiye’nin 26 üniversitesinde 2 bin 806 öğrenci ile yapılan araştırma sonucunda öz güveni düşük gençlerin interneti daha çok kullandığı ortaya çıktı.

Türkiye‘de üniversite gençlerinin internet kullanım tiplerini (iletişim, eğlence, bilgilendirme..) ve ruh sağlığı ilişkilerini ortaya koymayı amaçlayan araştırma için Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Birol Gülnar bir çalışma başlattı.

Türkiye’nin 26 üniversitesinde ve 2 bin 806 öğrenci arasında yapılan araştırma sonucunda ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Doç. Dr. Birol Gülnar, araştırmada gençlerin internet kullanım düzey ve amacını ortaya koymaya çalıştıklarını belirtti. Ayrıca internet kullanımında, “psikolojik şartlar, ruh sağlığı ve internet kullanımı” etkileşimini incelediklerini aktaran Gülnar, farklı göstergeleri bulunan ruh sağlığıyla ilgili öz güven düzeyini ölçmeye çalıştıklarını söyledi.

ÖZ GÜVEN ARTTIKÇA İNTERNET KULLANIMI DÜŞERKEN, ÖZ GÜVEN DÜŞTÜKÇE İNTERNET KULLANIMI ARTIYOR

telefon-internet-kullanimi

Araştırma sonucunda ilginç bilgiler elde ettiklerini belirten Gülnar, gençlerin interneti yoğun olarak kullandıklarını da belirtti ve araştırma sonucu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Gülnar, “Öz güven arttıkça internet kullanımının azaldığını, öz güven düştükçe internet kullanımının arttığını gördük. Daha düşük öz güvene sahip kişilerin interneti daha yoğun kullandığını şahit olduk. Bu kişilerin interneti iletişim, eğlence, video ve film izlemek maksatlı kullanımlarının yüksek olduğunu gördük. Düşük öz güvene sahip öğrencilerin negatif psikolojik şartları bertaraf etmek maksadıyla interneti daha çok iletişim ve eğlence amaçlı kullandıklarını görüyoruz. Negatif şarttan kurtulmak için değişik iletişim gruplarına dahil olarak insanlarla iletişim kurmaya çalışılıyor.” dedi.

İnternet kullanımıyla ruh sağlığı arasında negatif ilişki olduğuna işaret eden Gülnar, yüz yüze iletişim korkusu olanların interneti, iletişim amaçlı kullandıklarını tespit ettiklerini ifade etti.

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN