Zekeriya Kuzu Paşa Paşa Her Şeyi İtiraf Etti

Son Güncelleme: 15:30
29 Ekim 2016
Zekeriya Kuzu Paşa Paşa Her Şeyi İtiraf Etti

FETÖ terör örgütünün 15 temmuz da ki hain kalkışması sırasında Cumhurbaşkan’ı Erdoğan’ın kaldığı otele saldırı düzenleyen Çiğli 2.Ana Jet Üs Komutanlığının “üs imamı” Astsubay Zekeriya Kuzu’nun verdiği ifadenin ayrıntıları ortaya çıktı. FETÖ terör örgütü üyesi Zekeriya Kuzu, FETÖ bağlantısını suikast planlarını ve sonrasında olay yerinden nasıl kaçtıklarını teker teker anlattı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki haiin darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kaldığı otelde suikast girişiminde bulunanlardan FETÖ üyesi Astsubay Başçavuş Zekeriya Kuzu, savcılık ifadesinde darbecilerin FETÖ bağlantısı, suikast planının ayrıntıları ve sonrasında olay yerinden nasıl kaçtıklarına dair detaylı bilgi verdi.

PAŞA LAKAPLI ÜS İMAMI

15 Temmuz da yaşanan hain saldırıya ilişkin detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Cumhurbaşkan’ı Erdoğan’nın kaldığı otele suikast düzenlemeye giden timin arasında yer alan Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında görev yapan  “paşa lakaplı üs imamı” Zerkeriya Kuzu, yakalandıktan sonra vermiş olduğu ifadenin detayları ortaya çıktı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığındaki vermiş olduğu ifadesinde FETÖ ile Konya’da görev yaptığı 2005-2006 yıllarında tanıştığını, İzmir’e tayini çıktığında da Bornova’ya gelen bu kişinin kendisini “Öğretmen Arif” olarak tanıtan başka bir kişiyle tanıştırdığını belirtti. Tanıştığı kişinin soy ismini ısrarla öğrenmek istediğini fakat tanıştığı kişiye bunu sorduğunda ona bu konuda ısrar etmemesini rica ettiğini söyledi. İfadesinde şunlara yer verdi; “Arif ile yaptığımız sohbetlerde artık Fetullah Gülen’in ismi geçtiği gibi kitaplarını da okuyorduk. 2012 yılı temmuz ya da ağustos ayına kadar bu şekilde buluşmalarımız devam etti. O dönemlerde bana tayininin çıktığını söyledi. Israrlarıma rağmen nereye çıktığını söylemedi. Arif, bundan sonra görüşeceği kişi olarak ‘Tahir’ isimli, yine öğretmen olduğunu söyleyen bir kişiyle tanıştırdı. Tanıştığım bu 3 kişinin de ortak özelliği telefon kullanmamalarıydı” dedi.

“PAŞA LAKABIM YOKTU”

Savcının paşa lakaplı olarak bilinen üs imamı olduğuna yönelik sorulara ise “Paşa şeklinde bir lakabım yoktu dedi. Bu şekilde bana sadece 2. Ana Jet Üssü Komutanımız (Tümgeneral) Kubilay Selçuk hitap eder” dedi. Zekeriya Kuzu’nun vermiş olduğu ifade de dikkat çeken bir diğer nokta ise, dini sohbetlere katılan Yavuz, Arif ve Tahir’in üssün içinde olup bitenlerden haberdar olduklarını söylemiş olması ve kendisine de zaman zaman bazı istihbaratlar verdiklerini, buna göre görevlendirmeler yaptığını söyledi.

cigli-imami-zekeriya-kuzu-dahil-3-darbeci-askertutuklandix1fd4yy140gtf5dvg8gxkw

1 DOLARLAR SORULDU

FETÖ üyelerinin üzerlerinden çıkan bir dolarlık banknotlar soruldu. Bu soruya ise, Arif diye bahsettiği kişinin kendisine getirdiğini ve bunun üzerine Arif adlı kişiye şunları söylediğini ifade etti; Bu parayı Amerika’da bulunan Fetullah Gülen’in gönderdiğini, bereket olsun diye bu parayı cüzdanımda taşımam gerektiğini söyledi. Ben de gırgır olsun diye ‘Hocanın başka işi yok mu, para dağıtıyor’ şeklinde cevap vermiştim. Aldığı banknotu cüzdanında saklamaya devam ettiğini söyledi. Fakat banknotlar üzerinde bulunan seri numaraları sorulduğunda bu konu hakkında bilgisinin bulunmadığını ve banknotu aldıktan sonra bu konuyu daha konuşmadıklarını ifade etti.

MARMARİS SUİKAST PLANININ DETAYLARINI ANLATTI

Marmaris de bulunan Cumhurbaşkan’ı Erdoğan’a yönelik düzenlenen suikast planının detaylarını anlattı. Zekeriya Kuzu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast için giden timin başında olduğu belirtilen Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş ile Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığındaki Muharebe Arama Kurtarma (MAK) biriminde albay rütbesiyle görev yaptığı dönemde tanıştığını söyledi. Darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz günü Taner Binbaşı’nın kendisini arayarak Gökhan Paşa’nın üsse geldiğini ve Ramazan Elmas Albay’ın odasında olduğunu haber verdiğini ifade eden Kuzu, Ateş’in kendisine bir görev olduğunu, 36 kişilik malzeme ayarlamasını istediğini aktardı.

resimid_2284772

“GÖREVİ SORDUK HAVA FOTOĞRAFINI GÖSTERDİ”

Kendisine görev olduğunu söylediklerinde görevi sorduğumda  Sönmezateş’in hava fotoğrafı gösterdiğini kaydeden Kuzu, şu bilgileri verdi: “Sönmezateş, bize bu fotoğrafın bulunduğu yerde üst düzey bir PKK‘lı yöneticinin olduğunu ve bunu alacağımızı söyledi. ‘Ekibin genç ve toplama ve bu işin nasıl olacağını’ sorduğumda bana bununla ilgili uzun zamandır hazırlanan özelci bir ekibin olduğunu, bizim artçı görev yapacağımızı söyledi. Bu sayede arkadaşların tecrübe kazanacağını belirtti. Sonra göreve ‘hayır’ diyen personel olup olmayacağını sordu. Biz de personeli motive edeceğimizi söyledik ve yanından ayrıldık. Saat 19.00 civarı Taner Binbaşı, Gökhan General’in çağırdığını söyledi. Yanına gittiğimizde tedirgin ve morali bozuktu. Görevin iptal olduğunu, herkesin evlerine gidebileceklerini söyledi. Ben de üzerimi değiştirmek için Hasan Üsteğmen’le Kaklıç’a gittim. Kendisiyle çay içerken Taner Binbaşı beni aradı. Derhal gelmemizi istedi. Dönüp Gökhan General’in yanına çıktık. Kendisi misafirlerin geleceğini, göreve bugün çıkabileceğimizi ancak gelecek misafirlerin ilk başta beklenilen sayıda olmadığını, bizim ekip dahil 27 kişilik malzeme hazırlamamız gerektiğini söyledi.

images

“TERÖR ÖRGÜTÜ LİDERİNİ ALMAYA YÖNELİK OPERASYON YAPILACAK DENİLDİ”

Bir skorsky’e 14 özel kuvvet personeli bindi. Onları arabamıza alarak malzemeliğe götürdük. Timin başında bulunan kişi liderleri daha önceden tanımadığım Şükrü Binbaşı’ydı. Gökhan General, Şükrü Binbaşı’ya ‘Bu işin erbabı sizsiniz, bundan sonra biz size tabiyiz’ dedi. Şükrü Binbaşı, belirlenen makineli tüfekçilere hava fotoğrafı üzerinden görevlerini anlatıyordu. Kursiyerlerin de önünde bir terör örgütü liderini almaya yönelik operasyon yapılacağını söylediğini öğrendim. Bu nedenle helikopter başına giderken kursiyerler yanımıza gelip ‘Biz de gelelim’ şeklinde coşkulu şekilde talepte bulunuyordu.”

Kuzu, “O esnada Gökhan General’in uçuş ekibine bağırdığını duydum. Yüksek sesle, emirleri Genelkurmay adına Hulusi Akar’dan aldığını, derhal kalkmaları gerektiğini söylüyordu. Bu esnada kim olduğunu hatırlamıyorum ancak bizim ekipten biri bana ‘Cumhurbaşkanı’nı almaya gidiyormuşuz’ dedi. Ben de bu durumu içerisinde bulunduğum helikopterin teknisyenine sordum. Kendisi bana baş parmağını kaldırarak ‘tamam’ işareti yaptı. Villadan birisini çıkartıp bize doğru getirdiklerini gördüm. Şükrü Binbaşı, orada bulunan villanın içerisindekilere ‘Teslim olun, yoksa roket atacağız’ diye bağırıyordu ancak yanımızda roket yoktu. Bu şekilde bağırdıktan bir süre sonra el bombasına ait olduğunu düşündüğüm patlama sesi duydum.” ifadelerini kullandı.

1469461210206

“OLAY YERİNDEN UZAKLAŞMAYA ÇALIŞTIK”

Zekeriya Kuzu, Cumhurbaşkanı korumalarının bulunduğu odaya girdiklerini ve oradan bir tüfek ve tabanca aldığını ifadesinde belirtti. Başka birşey yapmadığını söyleyen Zekeriya Kuzu, Şükrü Binbaşı’nın sürekli telefonda konuştuğunu buradan uzaklaşmamız gerektiğini söylediğini ifade etti. Yanlarına gelen gelen özel kuvvet ekipleriyle kumsala indiklerini, oradaki evin içine girdiklerini aktaran Kuzu, burada da ateş altında kaldıklarını, silahını sürünürken kumsalda bıraktığını, önlerine gelen özel güvenlik görevlisinin tarifiyle ormanlık alana doğru ilerlediklerini ifade etti. Olay yerinden uzaklaştıktan sonra yaklaşık birkaç saat yürüdüklerini ifade eden Zekeriya Kuzu, “Şükrü Binbaşı, bize Gökhan General ve ekibinin muhtemelen öldürüldüğünü, helikoptere yakıt alamadıklarını söyleyerek, bundan sonrası için hayati idame yapacağımızı söyledi. Kaçtığımız dönemde bizi yanına alan, yiyecek-içecek veren, konaklama imkanı sunan kimse olmadı. Kendi başımıza hayatımızı sürdürdük” dedi.

Marmaris saldırında polisi şehit eden kişinin Şükrü Binbaşı olduğunu öne süren Kuzu, Şükrü Binbaşı’nın kendisine ve ekibe polisi kendisinin öldürdüğünü, kendisi ateş etmese polisin ona ateş edip öldüreceğini söylediğini net şekilde duyduğunu söyledi. Kuzu, güvenlik güçlerinden kaçtıkları sırada birkaç kez teslim olmaları yönünde teklifinin olduğunu ancak yine Şükrü Binbaşı’nın bu teklifi polisin kendilerini gördüğü yerde öldüreceği gerekçesiyle kabul etmediğini savunarak, rahatsızlanan Taner Binbaşı’yı hastaneye götürmek istediklerini, bu sırada da yakalandıklarını anlattı.

ASKERİ YAPILANMA İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ

Zekeriya Kuzu FETÖ yapılanmasının askeri içinde ki yapılanmasına ilişkin önemli bilgiler verdi. Askeriye içinde yer alan bu yapılanmada bulunanların isimlerinin sorulması üzerine “Ben bu isimlerin hepsini tanıyorum. 57 kişi olarak belirttiğim kişilerin bu yapı içerisinde faaliyet gösterdiğinden eminim. Diğer 23 kişinin ise bu yapı içinde olduklarını duydum ancak emin değilim.” dedi. Kuzu, FETÖ’nün askeriye içerisinde ki bu yapılanmayı bu kadar çok bilmesinin sebebini ise şöyle anlattı; “Normalde bu yapı ‘tedbir kavramı’ ile adlandırılan, kimsenin kimseyi tanımadığı, daha doğrusu hiçbir hizmet erbabının bağlı olduğu ağabeyi dışında kimseyi tanımadığı bir güvenlik tedbiri alır ancak astsubaylar olarak bizim en büyük zaafımız ağzımızın gevşekliğidir. Tedbir kavramına çok dikkat etmeyiz. Hizmet hareketinin içinde olduğunu düşündüğümüz bir astsubay varsa gider, onunla konuşur ve kendimizi de ifşa ederiz. Ben üs astsubayı olduğum için çok sayıda astsubay gelip kendisinin de bu gruptan olduğunu bana anlatmıştır. Öte yandan, Taner Binbaşı’nın bana “Hocam” diye hitap ettiği doğrudur ancak bu hitap tarzı bu yapıyla ilgili değildir. Havacılıkta mesleğinde temayüz eden kişilere bu şekilde hitapta bulunulabilir. Ayrıca, bizim kursiyerlerimiz bulunduğundan da “Hocam” diye hitap edildiği görülmektedir.”

OLAYLAR NEDENİYLE ÜZÜLDÜĞÜMÜ BEYAN ETMEK İSTERİM

“Olaylar nedeniyle üzüldüğümü beyan etmek isterim.” diyen Kuzu, ifadesindeki itirafları nedeniyle can güvenliğinden endişe etmediğini, diğer arkadaşları ile aynı muameleye maruz kalıp, aynı yerde kalmak istediğini belirtti.

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN