Zehirli Gaz Bulutu Türkiye’ye Doğru Geliyor

27 Ekim 2016
Zehirli Gaz Bulutu Türkiye’ye Doğru Geliyor

IŞİD’in Musul’da hava operasyonlarını engellemek için yaktığı kükürtten oluşan dev duman kütlesi Türkiye’ye doğru ilerliyor. Uzmanlar kapı ve pencerelerin kapatılması için uyarılarda bulunuyor.

IŞİD’in Musul çevresinde yaktığı kükürtten oluşan dev dumanlar Türkiye’ye doğru geliyor.

NASA’nın uydudan görüntülediği zehirli gaz bulutu, rüzgarın yön değiştirmesi ile birlikte Türkiye’ye doğru yöneldi.

icube-milliyet-com-tr-yenianaresim-2016-10-26-fft99_mf7873405-jpeg

NTV Meteoroloji Editörü Gökhan Abur, “Bu akşam rüzgar güneye dönecek, yüksek rüzgar sistemleri de etkili olacak. Böylece, SO2 ve diğer partiküller Türkiye‘ye doğru taşınacak. Aynı zamanda Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da yarın yağmur bekleniyor ve nem yükselecek” dedi.

ASİT YAĞMURLARI GÖRÜLEBİLİR

Abur’un verdiği bilgiye göre, bölgeyi etkileyecek yüksek nemle birlikte Türkiye topraklarında asit yağmurları görülebilir. Abur, “SO2 havadaki nem oranının artmasıyla H2SO4’e dönüşecek, halk dilinde bilinen ismiyle kezzap” ifadesini kullandı.

Asit yağmuru yalnızca insanları değil, doğadaki tüm canlıları etkileyecek. Özellikle tarım alanları büyük zarar görebilir.

Uzmanlar, zehirli gazdan korunmak için evlerin kapı ve pencerelerinin kapatılmasını istiyor.

IŞİD’in El Misrak kükürt üretim tesisini ateşe vermesiyle ortaya çıkan tabloyu, Amerikan CNN televizyonu dün ekrana getirmişti. Dehşete düşüren görüntülerde toprak alev alev yanıyordu.

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN