Yeni Dönemde Kamuda Sıkı Denetim

AA
28 Temmuz 2016
Yeni Dönemde Kamuda Sıkı Denetim

Başbakanlık, 15 Temmuz’da darbe girişiminin ardından kamu kurum ve kuruluşlarından bilgi ve belge sızdırma ya da kaçırmaları engellemek adına yeni uygulamalara gidileceğini söyledi.

Fuat Avni adlı twitter kullanıcısını yakalamak için operasyon başlatıldı bu operasyonlar kapsamında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin büyük çoğunluğu kamu çalışanı olduğu ve bilgilerin buralardan alınıp harmanlanarak servis edildiği öğrenildi. Bu sebepten dolayı kamuda yeni dönem niteliğinde uygulamalara geçilecek.

İzinler İptal Edildi

15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminin ardından 3 aylık OHAL ilan edildi. Bu olağanüstü durum karşısında bütün kamu çalışanlarının izinleri iptal edildi izinde olanlar da göreve çağrıldı.

Girişi Çıkışlara Kontrol Getiriliyor

Kamu kurumlarında çalışanların hepsi mesai bitiminde işten çıkacak. Kamu binalarının girişlerinden itibaren bütün alanlarda kontrolü sağlamak için personele verilecek daimi giriş kartı mesai bitimine kadar sol yaka da takılı olarak taşınacak.

Her birim veya ünite amiri, kendi birimlerine ait çalışma odalarında ve bu odaların giriş-çıkışa açıldığı koridorlarda, her gün için birer nöbetçi personel görevlendirecek. Nöbetçiler mesai bitiminden sonra kurumda biri olup olmadığını kontrol edecek. Kamu binalarına gelen ziyaretçilerin keyfi dolaşmaları önlenecek.

Güvenlik Soruşturması Ve Arşiv Araştırması Tekrar Yapılacak

Mesai saatleri dışında, kuruma girmek isteyen kamu çalışanı, birim amirlerine veya güvenlikten sorumlu  kişiye, birime önceden bildirilecek. Kayıt defterine işlenecek ve defterler ilgili memur tarafından imzalanacak. Gizlilik derecesi yüksek birimlerde çalışan kişilerin güvenlik ve arşiv soruşturması tekrar yapılacak.

Kamu kurumlarına gelecek ziyaretçilerin girişlerinde mutlaka güvenlik ve müracaat memuru refakati ile sağlanacak. Kamu binalarının güvenliği artırılacak binaların etrafına duvar, tel örgü ya da güvenlik kulübesi yapılacak. Personelin bilgi sisteminden şifresi değiştirilip kimseyle paylaşmayacak şekilde şahsi yapılacak.

Personel Telefonlarının Her An Görüşmelere Açık Olması Gerekiyor

Tüm illerdeki OHAL bürolarından kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen talimatta ise memurların telefonlarının her an görüşmelere açık bulundurulması, mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde de verilecek talimatla görevlerinin başına dönmeleri gerektiği bildirildi.

Cemaatin Tüm Medya Kuruluşları Kapatılıyor

Hükümetin almış olduğu 3 aylık OHAL uygulaması kararı çerçevesinde hazırladığı kanun hükmünde kararnamelerin (KHK) ikincisi tamamlandı dün resmi gazetede yayımlandı. Kararnameyle, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları İçişleri Bakanlığı’na bağlanıyor. Cemaatin tüm medya kuruluşları kapatılıyor. Üçüncü ve dördüncü kararnameyle ilgili hazırlıklar da sürüyor.

Jandarma Kır Polisine Dönüştürülecek

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak. Bu komutanlıklardaki tüm özlük haklarına İçişleri Bakanı bakacak. Terfi gibi düzenlemeler ayrıca planlanacak. Jandarma Genel Komutanlığı orta vadede kır polisine dönüştürülecek. Savcıların yekileri artırılacak. Öğretmen alımı bu KHK ile yapılacak 20 bin öğretmen alınacak bu öğretmenler doğu ve güneydoğu bölgesinde kullanılacak. Alımı yapılan öğretmenler 4 yıl içinde tayin isteyemeyecek.

 

Anahtar Kelime: , , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN