Turkcell Darbecilere SMS ile Teslim Olun Çağrısı Yaptı

İHA
25 Temmuz 2016
Turkcell Darbecilere SMS ile Teslim Olun Çağrısı Yaptı

Darbe girişimine karşı dik duruşunu sergileyen Turkcell, 15 Temmuz gecesi darbecilere SMS ile teslim olun çağrısı yaptı.

Turkcell’in CEO’su Kaan Terzioğlu, darbecilerin baskı ve baskınlarına karşı büyük mücadele verdi. Cumhurbaşkanının o gece yaptığı video konferansın halkı ve kendisini cesaretlendirdiğini ifade eden Terzioğlu, “Bir grup terörist bazı askeri cihaz ve teçhizata el koyarak terörist saldırıya kalkıştı. Erdoğan’ın videolu telefon konuşmasında verdiği çok net mesajlar bizim de insiyatif alabilmemizin önünü açtı. O mesajlardan aldığımız güçle bir dizi karar aldık. Bu kararları almak için de cesaretle davrandık” dedi.

Olayı Anladığımızda Cumhurbaşkanının Yanında Yer Aldık

“Olayın başladığı 10:30 civarında devletin yetkili kurumlarından bize talimat geldi. Gelen talimatta EMASYA Protokolü çerçevesinde İstanbul ve Ankara’ya terör saldırısı olduğu ve askerin stratejik noktaları kontrol altına aldığı belirtiliyordu. Bizden sosyal medyanın kapatılması ve internetin kapasitesinin kısıtlanması isteniyordu. Bu resmi kanallardan doğru prosedürlerle gelen bir talimat olduğunu için uygulama kararı aldık. Ekiplerimiz, iletişim altyapısını kısmaya hazırlanıyorlardı ki son anda durumun farklı olduğunu hissetmeye başladık. Hemen harekete geçerek saat 23:05 civarında talimatı uygulamama kararı aldık. İlgili birimlerimize, ‘Kimden ne talimat gelirse gelsin, ben ve Genel Müdür Yardımcısı arkadaşımın bilgisi olmadan hiçbir adımın atılmaması’ talimatında bulunduk. Ardından Başbakanımız Binali Yıldırım ve sonrasında da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın saat 00.26’daki açıklamalarından işin gerçeğini anladık. Vakit kaybetmeden de saat 00.38 sularında ‘Darbe girişimine karşı hükümetimizin yanındayız’ mesajı yayımladık. O açıklama Erdoğan’ın ifade ettiği kelimelerden oluşuyordu. Daha sonra ben bu mesajı Twitter ve Facebook’taki kişisel hesabımdan da paylaştım. Hemen aldığımız bir aksiyon daha vardı. Erdoğan’n mesajını 35 milyon SMS yoluyla göndermeye başladık. Bizim belirli bir kapasitemiz var. Bu kapasitemizi de şu an için yükselttik. O an itibarıyla saatte 2.5 milyon SMS gönderebiliyorduk. Dolayısıyla SMS gönderimimiz hemen başladı. Bunu tamamen kendi insiyatifimizle yaptık. Halkımıza bu mesajın en hızlı şekilde ulaştırılması gerektiğini düşünüyorduk. Bir grup silahlı kuvvetleri mensubuna da silahlarınızı bırakın teslim olun SMS’leri gönderdik. Bunların önemli kırılma noktaları olduğunu düşünüyorum.”

Gebze’deki Veri Merkezimizi Bastılar

Darbeci askerlerin Gebze’deki veri merkezini bastıklarını söyleyen Terzioğlu, “Oradaki arkadaşlarımızın ellerindeki telefonları topladılar. İletişim şebekemizi kapatmaya çalıştılar. Fakat bugünün dünyasında bizim bir lokasyonumuzu ele geçirmeleri yetmez. İki, üç, dört lokasyonumuzu da ele geçirseler biz anlık olarak beşincisini hatta altıncısını oluşturacak yapıya sahibiz. ‘Eski dünyadaki gibi bir tane santrala gideyim, bir televizyon kanalını ele geçireyim, kapatayım’ diyerek bu işler olmuyor. Bizim çok yedekli bir altyapı sistemimiz var. Üstelik bu sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da bize ait yedekli bir altyapı. SMS makinelerimizi çalıştırdık. Hiç şüphe yok ki iletişimin durdurulması ve halkımızın bilgilere ulaşamaması, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızından gelen mesajları engellemek amacını güdüyor. Biz de halkımızın iletişimi kesilmesin diye her şeyi yaptık. Bunu yaptığımız için de hakikaten başımız dik, alnımız açık” dedi.

İhalelerde Çıkardıkları Engellerin Nedeni Belli Oldu

“Maalesef Türkiye’de bu ve benzeri grupların yaptığı aktivitelerle bizleri ne kadar mağdur ettiklerini şimdi anlıyorum. Düşünün ki Türkiye’nin en çok vergi veren 5. kuruluşusunuz. Türkiye’nin en çok yatırım yapan kuruluşusunuz. Gelirler İdaresi’nde bir bürokrat çıkıyor henüz mahkeme tarafından kesinleşmemiş bekleme sürecinde olan bir vergi cezasıyla ilgili olarak ödeme emri gönderiyor. Niye gönderdiğini araştırırken bir bakıyorsunuz devlet size ‘vergi borcu yoktur’ yazısı vermiyor ve sizi ihalelerden mahrum bırakıyor. Bu tür çok örnek var. Enerjimizi bunlara harcıyormuşuz. Ümit ediyorum ki yeni dönemde önümüz çok daha açılacak”

 

İHA

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN