Suriyelilere Vatandaşlık Yolda

DHA
4 Temmuz 2016
Suriyelilere Vatandaşlık Yolda

Önceki akşam iftar yemeğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriyelilere vatandaşlık verileceği hakkındaki açıklaması tartışma yarattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriyelilere vatandaşlık verileceği açıklaması yeni bir tartışma başlattı. Kilis’te iftar yemeğinde konuşan ve “Suriyelileri kardeşimiz olarak görüyoruz. Sizde bizi kardeşiniz olarak görüyorsanız, vatanınızdan uzak değilsiniz. Sadece evinizden, toprağınızdan uzaktasınız. Türkiye sizinde vatanınızdır” ifadelerini kullanan Erdoğan, Suriyelilere vatandaşlık vermek için iç işlerinin çalışma başlattığı söyledi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerden yaklaşık 2 Milyon 750 Bini kayıt altında. Vatandaşlık almaları durumunda sağlık ve eğitim hizmetleri almalarının yolu açılacak. Ayrıca Türkiye’de seçme ve seçilme, mülk edinme gibi haklara da sahip olacak.

VATANDAŞLIK KRİTERLERİ

Suriyeliler, diğer yabancılarda olduğu gibi nitelikli iş gücü ve yatırım koşulunu yerine getirmeleri durumunda Turkaz kart uygulamasından faydalanabilecekler. Entegrasyona tabi tutulacak olan Suriyeliler, uyum sağlamaları durumunda vatandaşlık yolu açılabilecek. Kamu düzenini bozan, sosyal hayatta zedeleyici davranışta bulunanlar vatandaşlık için haklarını yitirecekler. 8 Kriteri yerine getirenler ise vatandaşlık için başvuru yapabilecek.

“Toplumsal ve kamu düzenine uyum, sosyal uyum, yeteri seviyede Türkçe biliyor olması, adli sicil kaydının temiz olması, suç kaydının bulunmaması, Türkiye vatandaşı olacağında nasıl bir katkı sağlayacağı”  şartlarını yerine getiren Suriyeliler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, vatandaşlığa kabul edilip edilmeyeceğini inceleyerek rapor verecek.

POLİS VE ASKERLİK

Suriyeliler vatandaşlığa alınmaları durumunda polislik başvurusunda bulunabilecekler ve askerlik yükümlülüğüne tabi olacaklar.

SAĞLIK

Suriyeliler şuanda temel ve acil sağlık hizmetleri için tedavi ve ilaçlardan katılım payı alınmamaktadır. Sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için ikamet şartı gerekli. Üniversite ve eğitim, araştırma hastanelerinden sadece sevk durumunda faydalanabiliyorlar.

Vatandaş olmaları durumunda gelir tespiti yapılıp, geliri sınırın altında olduğu raporlanan Suriyeliler, sağlık sigortası priminden muaf tutulacak. Bunun dışında kalanlar ise sağlık sigortası primi yatırmak zorunda olacaklar ve hastanelere, eczanelere katılım payı verecekler.

MÜLK EDİNME

Suriyelilerin mevcut durumda mülk edinme hakları bulunmamaktadır. Fakat vatandaşlık aldıkları durumunda mülk edinme hakları da olacaktır.

EĞİTİM

Mülteciler için açılmış geçici eğitim merkezinde eğitim gören Suriyeliler, vatandaşlık almaları halinde Türk vatandaşlarıyla aynı sınırlamalara tabi tutulacak. Üniversiteye sınavsız okuma hakkı bulunan Suriyeliler için, sınava girme zorunluluğu gelecek

CETİNHABER.COM

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

1 Yorum - "Suriyelilere Vatandaşlık Yolda"

avatar
Süleyman
Ziyaretçi

heryerde suriyeliden geçilmiyor. vatandaşlık verilirse daha kötü olacak. kira fiyatları daha da artacak. 10 yıl sonra yaşanmaz artık istanbulda

wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN