MİT: Darbe Girişimi Püskürtüldü

16 Temmuz 2016
MİT: Darbe Girişimi Püskürtüldü

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Basın Danışmanı Nuh Yılmaz: “Darbe püskürtüldü”

MİT‘den yapılan açıklamada Genelkurmay Başkanının görevinin başında olduğunu bildirdi. Yapılan açıklamalardan biride darbenin püskürtüldüğüdü oldu.

Türkiye acı ama bir o kadar tarihi ve önemli bir gece yaşadı. Ordu içinde emir komuta dışında hareket eden paralel örgüt darbeye kalkıştı. Hükumet, muhalefet partileri ve halk bir olup darbeyi püskürttü.

Bazı yolların tanklarla trafiğe kapatılmasından kısa süre sonra devlet kanalı TRTbasıldı ve yayın karartıldı. Daha sonra TRT’de korsan darbe bildirisi okundu.

Canlı yayında darbe girişiminde bulunan askerlerin yayınladığı bildiriyi okuyan TRTSpikeri Tijen Karakaş bildiriyi silah zoruyla okuduğunu anlattı.

TRT’nin Harbiye’deki binasına gece giren askerler ise sabah saatlerinde polise teslim oldu.

darbe-girisimi CNN Türk binası da gece saatlerinde basıldı. Binaya giren bir grup asker önce yayını kestirdi, ardından binayı zorla boşalttırdı. Askerlerin görüntüleri ekranlara da yansıdı. Askerlerin stüdyoya girmesiyle çalışanlar paniğe kapıldı.

Canlı yayın stüdyosu boşaltıldıktan sonra kamera arkasından silah sesleri yükseldi. Bir süre sonra CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş‘ın öncülüğünde kanal yeniden yayına başladı.

Bu esnada askeri kalkışmaya karşı çıkan vatandaşlar CNN Türk binasının önünde toplandı.
Polisin de gelmesinin ardından vatandaşlar da binaya girdi. Durumun normale dönmesiyle beraber yaklaşık 1 saatlik aranın ardından CNN Türk yayını da normale döndü.

17 POLİS ŞEHİT EDİLDİ

Darbe girişiminde bulunan PDY örgütü mensuplarının havadan saldırısı sonucu Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığında 17 polis şehit oldu.

Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçağı, darbe girişiminde bulunanların elindeki Sikorsky helikopterini düşürdü. TRTçevresinde toplanan halk, darbe girişiminde bulunan askerleri yakalayarak polise teslim etti. Darbe girişimini yapan FETÖ/PDY mensubu askerler gözaltına alınmaya başlandı.

Darbe girişimi sırasında Ankara Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT Yer İstasyonu Kampüsü’ne yapılan saldırının ardından kampüsteki personel ve lojmanlardaki vatandaşlardan haber alınamıyor. Oran’daki TRT kampüsüne giderek yayınına müdahale eden askerlerden gözaltına alınanların sayısı 9’a çıktı. Gözaltına alınanlardan birinin rütbeli olduğu bildirildi.

Kaynak: euronews

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN