Marmara’da Deprem. İstanbul’da da Hissedildi

17 Temmuz 2016
Marmara’da Deprem. İstanbul’da da Hissedildi

Marmara’da 11:55 ‘de Deprem Oldu. İstanbul’da da Hissedildi.

Marmara Denizi’nde yerin 7.4 km altında 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yalova açıklarında gerçekleşen deprem İstanbul’dan da hissedildi.

İlgili Haber:

MARMARA DEPREMİ İÇİN KORKUTAN TAHMİN

Yıllardır konuşulan olası Marmara Depremi için Jeofizik Mühendisi ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’den tüyler ürperten bir tahmin geldi. Naci Görür yapılan incelemelere göre depremin en az 7.2 şiddetinde olacağını söyledi.

7.2 ŞİDDETİNDE OLMASI BEKLENİYOR

Bir televizyon programında konuk olarak konuşan  ünlü deprem uzmanı Jeofizik Mühendisi Naci Görür olası Marmara Depremi ile ilgili tüyler ürpertici tahminlerde bulundu. Naci Görür konuşmasında, “Yaptığımız detaylı çalışmaların neticesinde Marmara’da büyük bir depremin olacağı tespitine vardık. Bunun da yaklaşık minimum 7.2 büyüklüğünde olmasını bekliyoruz.

1999’daki 7.4’lük Gölcük depreminden sonra 30 yıl içerisinde gerçekleşebileceğini öngörüyoruz. 5-10 sene ileriye ya da geriye kayabilir. Depremin yıkımı Gölcük depreminden daha yıkıcı olabilir.” ifadelerine yer verdi.

FRANSIZLAR UYARDI

marmara-depremi Fransız Le Figaro gazetesi Marmara Denizialtında kurulan gözlem ekibinde rol alan Fransız bilim adamları ve onların 6 aylık bulgularının yayınladığı rapora yer verdi. Uzmanlar iki fay hattının burun buruna olduğunu ve hareket etmediğini, ancak ilk hareketlilikte 2 metreye kadar kayma yaşanabileceğini ve bunun da Richter ölçeğine göre 7 ila 8 büyüklüğünde bir depreme yol açacağını söylediler. Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ise 7 gün 24 saat sismik olarak Marmara Denizi’ni izlediklerini belirterek, “Ekstra anormal bir durum yok. Halkı normal günlerin dışında paniğe sevk edecek bir durum söz konusu değil.” dedi.

Fransız Le Figaro Gazetesi, ses dalgalarını ölçen balizlerinin, “İstanbul’un tektonik tabakalar altındaki fay hattında basıncın en yüksek seviyede olduğunu” gösterdiğini yazdı.Amerika’nın Sesi’nde yeralan habere göre, Marmara Denizi altında deprem olasılığını araştırmak üzere oluşturulan uluslararası bilim heyetinde yer alan Fransız uzmanlar, son araştırmaların “iki fay hattının burun buruna olduğunu ve hareket etmediğini, ancak ilk hareketlilikte 2 metreye kadar kayma yaşanabileceğini ve bunun 7 ila 8 richter büyüklüğünde bir depreme yol açacağını söylediler. Bilim adamları, “Ancak henüz bu depremin yarın mı yoksa 30 yıl sonra mı olacağı konusunda bir bilgimiz yok. Belki de bunu hiç bilemeyeceğiz” dediler.

 

Anahtar Kelime: ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN