İşte Ohal’de Dikkat Edilmesi Gerekilenler

DHA
23 Temmuz 2016
İşte Ohal’de Dikkat Edilmesi Gerekilenler

OHAL kapsamında alınmış tedbirlere uymayan kişilere Kabahatler Kanunu gereğince para cezasının yanı sıra 1 aydan 6 aya kadar hapis cezası da verilebilecek.

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana ülkemiz zor zamanlar geçiriyor. Bir yandan darbe girişimiyle mücadele devam ederken bir yandan da devlet kadrolarına sızmış  olan FETÖ üyelerinin tasfiyelerine başlandı. Suçlara karışmış olan herkes yargı önüne çıkartılıyor. Bu durumlar yaşanırken 3 ay OHAL getirildi ve bu durum gerekli görüldüğü takdirde uzatılabilecek.

Para Ve Hapis Cezası Verilebilecek

TBMM’de kabul edilen ve yürürlüğe giren OHAL uygulaması kapsamında alınan önlemlere uymayan vatandaşlara para cezasının yanı sıra hapis cezası da verilebilecek.

Kimlik Bulundurmama Cezası

OHAL’de yapılması yasaklanan fiil ve eylemlere uygulanacak idari para cezası kanunda belirtilmiyorsa 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapılacaktır. Kabahatler kanununa göre işlem yapılacak ise verilecek para cezaları şu şekilde olacaktır. Verilecek cezalar ; kimlik bulundurmama 2019 tl,  kimlik bildirmeme 105 tl, üstünü aracını ve evini aratmamak 219 tl, Söz, yazı, resmi, film, plak, ses ve görüntü bantlarıve sesle yapılan her türlü yayım 219 -6 bin 732 tl, ruhsatlı da olsa her nevi silah ve mermilerin taşınması veya nakli 105 tl, kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşleri: 219-6 bin 732 tl olacaktır.

1 Aydan 6 Aya Kadar Hapis Cezası

Anayasa’nın 120. maddesinde belirtilen duruma göre ilan edilen OHAL uygulaması kapsamındaki önlemlere aykırı hareket edenlere hapis cezası da verilebilecek. OHAL Kanunu’nda cezai hükümleri düzenleyen 25. maddesi şöyle: “Bölge valisi veya il valisi tarafından, bu kanun veya diğer kanunlarla verilen yetkilere dayanılarak alınan tedbirlere aykırı hareket edenler, emirleri dinlemeyenler veya istekleri yerine getirmeyenler veya kimliklerine dair kasten veya gerçeğe aykırı bilgi verenler veya bilgi vermekten çekinenler, fiilleri başka bir suç oluştursa bile ayrıca 1 aydan 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılırlar.’

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN