İstanbul ve Ankara’da Terör Alarmı

15 Temmuz 2016
İstanbul ve Ankara’da Terör Alarmı

İstanbul ve Ankara’da Güvenlik En Üst Düzeyde.

Fransa’da yaşanan terör saldırısı sonrası güvenlik en üst düzeye çıkarıldı.

Fransa’nın Nice kentinde dün akşam 22:30 sıralarında yaşanan terör saldırısı nedeniyle İstanbul ve Ankara’da polis alarma geçti. Yoğun güvenlik önlemleri alınan noktalarda polis vatandaşları didik didik arıyor.

 

istanbul ankara polis terör alarmı

 

Fransa’daki terör saldırında hayatını kaybedenlerin sayısı 84’e yükseldi. Saldırı sonrasında güvenlik önlemleri Türkiye’de de arttırıldı. Metro çıkışlarında, Havaalanlarında polis ekipleri çanta ve valizleri didik didik aradığı görüldü.

 

terör alarmı istanbul ankara

 

Ankara’daki Fransa Büyükelçiliği önünde de güvenlik en üst düzeyde. Bariyerlerle kapatılan elçiliğin önünde araçların geçişine kontrollü olarak izin veriliyor.

 

fransa büyükelçilik

Bugün Brüksel’de meydana gelen terör saldırıları sonrasında Avrupa ülkeleri alarm durumuna geçti. Birçok AB üyesi ülke sınırlarında ve havalimanlarında güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı.

Patlamaların ardından Belçika Hükümeti brüksel’e 225 ek askeri birlik gönderme kararı aldı.

Belçika yayın kuruluşu RTBF, Brüksel’deki saldırıların ardından Fransa sınırının kapandığını duyurdu.

Fransa hükümeti sınırlarda ve toplu taşıma araçlarında güvenliği artırmak için ek 1600 polisi devreye sokma kararı aldı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Brüksel’deki patlamaların ardından kriz komitesini toplayacağını açıkladı.

Cameron, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bu sabah meydana gelen patlamalarla ilgili olarak, Başbakanlık Ofisi’nde acil durum toplantısı (COBRA) yapacağını açıkladı. COBRA toplantısına bakanlar ile üst düzey güvenlik yetkilileri katılacak.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, toplantı için geldiği Başbakanlık Ofisi’nde basına yaptığı açıklamada, “Brüksel’deki yetkililerle temas halindeyiz. Yardım için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Öte yandan Londra ve Brüksel arasındaki uçuşlarla hızlı tren seferlerinin durdurulduğu duyuruldu.

Hollanda ordusu da havalimanı ve sınırlarda güvenlik önlemlerini artırma kararı aldı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Belçika’nın başkenti Brüksel’de meydana gelen saldırılardan sonra komşularına her türlü yardımı yapmaya hazır oldukları mesajını verdi.

Rutte, yaptığı açıklamada, Belçikalı mevkidaşı Charles Michel ile görüştüğünü belirtti ve Belçika’nın alçak ve canice saldırılara maruz kaldığını kaydetti.

“Kalbimiz kurbanlar ve yakınlarıyla beraber” diyen Rutte, komşularına yardıma hazır olduklarını ifade etti.

Rutte, Hollanda vatandaşlarının Belçika’ya seyahat etmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Hollanda’da da gerekli tüm güvenlik tedbirlerinin alınacağının altını çizen Rutte, bu kapsamda gün içinde ilgili bakanların katılımıyla güvenlik toplantısı gerçekleştirileceğini söyledi.

Paris’te havalimanlarında güvenliğin artırıldığı duyuruldu. Daha sonra Londra, Prag, Amsterdam ve Bükreş havalimanlarında da güvenlik önlemleri artırıldı.

Almanya’da da yetkililer havalimanları, tren istasyonları ve Belçika, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg sınırlarında güvenlik önlemlerini artırma kararı aldı.

Alman İçişleri Bakanı yaptığı açıklamada saldırıların AB kurumlarının yakınlarını hedef aldığına dikkat çekerek, “Bu, sadece Belçika’ya değil, Avrupa’nın özgürlük hareketine yapılmış bir saldırıdır.” dedi.

Oslo Polisi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Brüksel’deki terör saldırılarının ardından gerekli önlemlerin alındığını ve gelişmelerin sürekli değerlendirildiğini bildirdi.

Kopenghag polisinin havalimanları ile stratejik noktalarda varlığını arttırdığı, Danimarka polisinin en üst düzeyde alarma geçirildiği polis kaynakları tarafından açıklandı.

Stockholm polisi basın sözcüsü Lars Byström Arlanda ve Bromma havalimanlarında polis varlığını arttırdıklarını, belli noktalardaki kontrolleri sıkılaştırdıklarını açıkladı. Polis istihbahrat birimi şefi Annika Eriksson’da sürekli durum değerlendirmesi yapıp, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasına yardımcı olduklarını belirtti.

CETİNHABER

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN