HÜRKUŞ, Teröristlerin Korkulu Rüyası Haline Gelecek

9 Temmuz 2017
HÜRKUŞ, Teröristlerin Korkulu Rüyası Haline Gelecek

Türk mühendislerinin yeni ürünü Milli uçağımız Hürkuş, terörle mücadelede kullanılacak. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Silahlı Hürkuş terörle mücadele için bölgeye gönderildi” dedi.

Türk mühendislerinin yeni ürünü olan silahlı Hürkuş-C, 2018 yılında TSK envanterine girecek. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın da talimatı ile terörle mücadelede kullanılacak Hürkuş, çatışma bölgelerine gönderildi.

HÜRKUŞ’UN ÖZELLİKLERİ

HÜRKUŞ uçağı, Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Programı kapsamında farklı görev senaryolarını destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. HÜRKUŞ’un üç farklı modeli bulunuyor. HÜRKUŞ-A modeli EASA yani Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı sivil sertifikası alan ilk modeli olacak. HÜRKUŞ-B ise Türk Hava Kuvvetlerinde askeri eğitim uçağı olarak kullanılacak. Kamuflajlı olarak prototipi görülen HÜRKUŞ-C ise silahlı platform olarak tasarlanmaktadır.

HÜRKUŞ-C, pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra; hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin, düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştirilmektedir.

TAI, HÜRKUŞ-C ile ilgili çalışmalar için iki prototipten birini kamuflajlı olarak boyadı. Bu uçak HÜRKUŞ-C testlerinde kullanılacak. Ayrıca HÜRKUŞ-C uçağının insansız (İHA) bir modelinin de üretilmesi düşünülmektedir.

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN