Hakim ve Savcı Olmayı Bekleyenlere Müjde!

24 Temmuz 2016
Hakim ve Savcı Olmayı Bekleyenlere Müjde!

Hakim ve Savcı Olmak İçin Bekleyenlere Müjdeli Haber Adalet Bakanı Bekir Bozdağ‘dan Geldi. Bekir Bozdağ, 15 Temmuz Darbe Girişiminden Sonra Açığa Alınan Hakim ve Savcıların Yerine 3 Bin Hakim ve Savcı Alınacağını Açıkladı.

15 Temmuz Darbe Girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından bilindiği üzere tüm Türkiye’de FETÖ terör örgütüne yönelik operasyonlar başlatılmıştı. Bu operasyonlar kapsamında FETÖ terör örgütüne mensup olduğu saptanan hakim ve savcılar açığa alınıp haklarında işlem başlatılmıştı. Hakim ve savcı olmayı bekleyenler bu gelişmeler üzerine heyecanlanmıştı.

Müjdeli Haber Bakan Bekir Bozdağ‘dan Geldi

Bugün katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan ve merak edilenlere açıklık getiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Şimdi bu kadar açığa alınmalar oldu, hakim, savcılar. Vatandaşımız şundan endişe etmesin. Pek çok hakim, savcı oraya atandı. Vatandaşımız ‘3 bin civarında hakim, savcı da açığa alındı. Davalarımız ne olacak, nasıl bitecek’ diye bir endişeye kapılmasın. Biz bunun tedbirini aldık.

Sözlü Sınavı Bitenleri HSYK Hemen Kabul Edecek

Neden, çünkü şu anda çıkan OHAL kararnamesinde Adalet Akademisi’nde staja devam eden hakim ve savcıların 2 yıllık staj süresini tamamlamadan mesleğe kabulüne imkan veren bir düzenleme yaptık. Şu anda Adalet Akademisi’nde 5 bin 110 civarında adli ve idari yargı, hakim ve savcısı stajdadır. Bu ayın 26’sı, 27 veya 28’sinde Adalet Akademisi yazılı sınavlarını yapacak. Hemen arkasından sözlü sınavları yapılacak. HSYK mesleğe kabulle adli tatil bitmeden bunların tamamı vatandaşımıza, yargı hizmetine eylülden itibaren, daha erken başlatacağız. Sözlü sınavı bitenleri hemen HSYK kabul edecek, görevlendirmeye başlayacaklar. Böylelikle bir boşluk olmayacak” ifadelerini kullandı.

800’ü Avukatlıktan, 2 Bin 200’ü Diğer Hukuk Fakültesi Mezunlarından

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuşmasının devamında alınacak hakim ve savcıların içeriksel detaylarından bahsederken, “Bu yaşanan gelişmeler üzerine de 3 bin hakim ve savcı alacağız. Bunların 800’ü avukatlıktan hakim ve savcı alımı olacak. 2 bin 200’ü de diğer hukuk fakültesi mezunlarından hakim ve savcı alımı olacak ve bunları da hemen araziye eğitimleri biter bitmez süreceğiz. O eğitim süresini de ihtiyaca göre kısaltma imkanı var HSYK‘nın. Gerekirse yasada değişiklik yapıp daha öne de çekebiliriz.

O yüzden aziz vatandaşlarımız, yargıda işi olan insanlarımız ‘yargının hali ne olacak’ diye düşünmesin. Yargının hali bundan sonra daha iyi olacaktır” sözlerini sarfetti.

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN