F16 Pilotu Kerime Kumaş’ın Tutuklandıktan Sonra İlk İfadesi

24 Temmuz 2016
F16 Pilotu Kerime Kumaş’ın Tutuklandıktan Sonra İlk İfadesi

Kerime Kumaş, 15 Temmuz gecesi İstanbul semalarında alçak uçuş yapan F16’ları kullanan pilotlardan biriydi. Tutuklandıktan sonra ilk ifadesi ortaya çıktı.

Darbe girişimi yapıldığı 15 Temmuz gecesi Kerime Savaş, F16 savaş uçaklarından birini kullanarak İstanbul’da alçak uçuş yapıyordu. Yüzbaşı Kerime Kumaş geçen gün Yalova’da yakalandı. Anayasal düzeni ortadan kaldırma teşebbüsten tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Kerime Kumaş ifadesinde, Vodofone Arena’ya asker indirdiğini, Boğaz Köprüsü’nde sıkışan askerleri kurtardığını ve kullandığı helikopterinin isabet aldığını aldığını anlattı.

Olayın Darbe Girişimini Sonradan Öğrendim

Kumaş, “Olayın darbe girişimi olduğunu sonradan öğrendim, yine de verilen emirleri uyguladım” dedi. FETÖ terör örgütünün yaptığı bu darbe girişimini sonradan anlayabildiğini, ancak talimatlara uymaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

FETÖ’nün yaptığı darbe girişimi sırasında F-16 kullanarak alçak uçuş yapıp ses hızını aşarak bomba etkisine neden olan kadın savaş pilotu Kerime Kumaş Yalova’da yakalandı. Kumaş,“anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüsten” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kumaş, ilk ifadesinde “Darbeyi sonradan anladım ama talimatlara uydum” dedi ve Beşiktaş’ın yeni stadı Vodafone Arena’ya ve TRT binasına asker indirdiğini de itiraf etti.

KERİME KUMAŞ KİMDİR?

Darbeci Kerime Kumaş, 26 Ocak 2010 tarihinde İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında uçuş eğitimlerini tamamlayan 48 pilot arasında yer alıyordu. Teğmene olarak mezun olan darbeci hain, “mezun tek kadın pilot” olarak biliniyor.

CETİNHABER

Anahtar Kelime: ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN