Efkan Ala’dan OHAL Açıklaması: Kimse Endişe Etmesin

21 Temmuz 2016
Efkan Ala’dan OHAL Açıklaması: Kimse Endişe Etmesin

OHAL kararının alınmasından sonra İçişleri Bakanı Efkan Ala açıklama yaptı. Kararın devlet işleri ile ilgili olduğunu ve hiç kimsenin merak etmemesi gerektiğini belirtti.

MGK ve Bakanlar Kurulu sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 ay süre ile Ohal (olağanüstü hal) kararının alındığını belirtti. Kararın alınmasından sonra İçişleri Bakanı Efkan Ala, açıklamalarda bulundu.

Hiç Kimse Merak Etmesin

Efkan Ala “OHAL, vatandaşımızın hayatında hiçbir olumsuzluğa yol açmayacak. OHAL, bu mücadelede devletin işleyişine hız kazandıracak. Vatandaşla ilgili değil devletin işleyişiyle ilgili bir düzenlemedir. Hiç kimse endişe etmesin.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından karara ilişkin konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala, OHAL’in hiçbir olumsuzluğa yol açmayacağını savundu.

Bakan Ala, darbe girişimine işaret ederek, “Vatandaşımızın hayatında hiçbir olumsuzluğa yol açmayacak; OHAL, bu mücadelede devletin işleyişine hız kazandıracak. Hiç kimse endişe etmesin.” dedi.

Şentop: Bizim yaşadığımız Fransa’dan daha vahim

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı AK Partili Mustafa Şentop da alınan OHAL kararıyla ilgili olarak, “OHAL anayasamızdaki sivil yönetim usullerinden birisi. Muhtemelen bu gece resmi gazetede yayınlanır ve bununla beraber OHAL başlamış olur” dedi.

IŞİD saldırılarına maruz kalan Fransa’daki OHAL’i anımsatan Şentop, “Fransa bu akşam Paris’teki OHAL’i 6 ay daha uzattı. Bunu da hesaba kattığımızda Paris’te 1 seneyi aşkın süre OHAL olmuş olacak. Bizim yaşadığımız olayın daha vahim olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“Yönetimle ilgili değişen bir şey yok. Valilerin yetkilerinde bir artma söz konusu olabilir” diyen Şentop, “Bu OHAL ilanının belli bir gerekçesi var. Bu gerekçeye bağlı olarak bazı uygulamalar söz konusu olacaktır. Genel olarak hayatın akışını etkileyecek bir şey olmayacaktır” dedi.

CETİNHABER

Anahtar Kelime: ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN