Demirtaş’tan Partililere Hain Çağrı!

Son Güncelleme: 18:00
27 Ekim 2016
Demirtaş’tan Partililere Hain Çağrı!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Belediye başkanlarımız hızsızlık yapmışsa kendi içimizde cezalandırırız” diyerek partilileri sokağa çağırdı.

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve DBP’li Meclis Üyesi Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasına ilişkin olarak “Belediye başkanlarımız gerçekten suç işlemiş ya da hırsızlık yapmışsa kendi içimizde biz cezalandırırız” dedi ve partililere seslenerek sokağa çağırdı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti ve ardından belediyenin karşısındaki caddede toplanan kalabalığa seslendi. Ayrıca bölgede 2 gündür internetin de kesildiğini iddia etti.

“HIRSIZLIK YAPMIŞLARSA YA DA SUÇ İŞLEMİŞLERSE BİZ KENDİMİZ CEZALANDIRIRIZ”

demirtas

Demirtaş, Kışanak ve Anlı’ya bakandan alınan talimatla siyasi bir operasyon yapıldığını öne sürerek, “Belediye başkanlarımız gerçekten hırsızlık yapıp suç işlemişse öncelikle biz kendi içimizde cezalandırırız. Belediyelerimiz her dönem siyasette barış için çaba gösterdiler, belediyenin imkanlarını barış için seferber ettiler. Kimse belediyelerimizi ‘silaha, şiddete ve teröre destek verdi’ diye suçlayamaz.” dedi.

Müfettişlerin bir kaç yıldır Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde inceleme yaptığını belirten Demirtaş, şimdiye kadar erken seçim talep ettiklerini ancak belediye başkanları göreve iade edilene kadar bu taleplerinden vazgeçtiklerini aktardı.

“SİYASETLE SONUÇ ALALIM İSTİYORUZ”

Ölümlerin engellenmesi için çabaladıklarını savunan Demirtaş, şöyle devam etti: “Polis, korucu, asker, gerilla, bebek. kadın, yaşlı hepsi de anne baba evladıdır. Hiç kimsenin canı diğerinden üstün değil. ‘Bu evlatlarımızı kurtaralım’ diye uğraştık. Siyasetle sonuç alalım istiyoruz. Siyasetin yolunu açmazsanız siz şiddeti kendi elinizle teşvik etmiş olursunuz. Demokratik siyaset bizim için taktik değil, stratejik bir meseledir. Gelecekte de işimiz gücümüz bu olacak. Şiddet olağanüstüdür, normal olan siyaseti büyütmektir.” açıklamasında bulundu.

“PARTİLİLERİMİZ HER YERDE SOKAKTA OLMALIDIR”

“OHAL uygulaması darbecilere karşı ilan edildi, belediye başkanlarına uygulanamaz.” diyen Demirtaş, şu görüşleri savundu:

“Herkes barışçıl gösteri ve protesto hakkını 81 ilde kullanmalı, partililerimiz her yerde sokakta olmalıdır. Valilik Şemse Allak Parkı’nı açsın, günün belli saatlerinde orada protesto yapılsın. Esnafımıza en küçük zarar gelmesini istemeyiz. Şiddete provokasyona mahal vermeyin. Bunu ‘taktik olsun’ diye söylemiyorum, net talimat olarak söylüyorum. Bizler irademize sokakta sahip çıkarız, bunun için şiddete ihtiyacımız yok.”

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN