Darbecilere Hakkımı Helal Etmiyorum

NTV
18 Temmuz 2016
Darbecilere Hakkımı Helal Etmiyorum

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, darbe girişimiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.Darbeciler için,  “Hakkımı helal etmiyorum” dedi.

Darbe gecesi yaşananları anlatan emekli Org. Özel, gözaltına alınanlar arasında askerlik döneminden arkadaşları olduğunu ve bunlara hakkını helal etmediğini söyledi. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel NTV’ye şu değerlendirmelerde bulundu.

Türk Ordusu Evrensel Hukuka Saygı Duyar

“Türk ordusu hukuka ve evrensel değerlere saygı duyar. 15 Temmuz gecesi yaşanan kalkışma olayı ülkemize milletimize acı çektiren bir olaydır. Ancak bu işin TSK’nın kurumsal kimliği altında yapılmadığı bugün çok açık bir şekilde anlaşılmıştır. Şehitlerimiz var. Yaralılarımıza geçmiş olsun diliyorum. Halkımızın gösterdiği inanılmaz bir destek var. Sayın Cumhurbaşkanımızın cesaretli duruşu için teşekkür ediyorum, Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Medyaya teşekkür ediyorum. Ayrıca bu işe karşı çok büyük bir mücadele veren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçek mensuplarına teşekkür ediyorum. TSK bu tip olaylarda yaptıklarıyla ön planda olmayı istemez ama ben bunları biliyorum ve onlara buradan teşekkür ediyorum. ”

Ankara’da Hiç Kimseye Ulaşamadım

“O gece televizyondan başka bir kanal seyrediyordum. Eşimin bir akrabasının telefon açması vasıtasıyla Boğaz’ın görüntüsünü gördüm. Önce köprülerin bir ihbar sonucu kapatıldığını düşündüm. Biraz daha zaman geçti, bir parlamenter beni arayarak Ankara’da helikopterlerin ve jetlerin alçaktan uçtuğunu söyledi. Benim bulunduğum Gölbaşı’ndan bunları duymam mümkün değildi. Daha sonra komutanlarımızı aradım, malesef Hava Kuvvetleri Komutanımızla konuştum. Onunla da çok uzun bir süre konuşamadım. Daha sonra Deniz Kuvvetleri Komutanı’nı buldum. Yerini sormadım, kendisi ‘Güvenli bir yerdeyim’ dedi. O sırada bombalar atılıyordu, atışlar yapılıyordu bu nedenle Ankara’ya döndüm. Ama Ankara’da hiç kimseye ulaşamadım. İstanbul’daki arkadaşımı aradım (1. Ordu Komutanı Ümit Paşa’dan bahsediyor) ve bu süreçte neler yapması gerektiğini söyledim. ”

Özel Kuvvetlerde Çatıştılar Şehitler Verdik

“Daha sonra Ankara’ya döndüm ve Özel Kuvvetler Komutanı’nı aradım. Komutan, birliğiyle irtibat kurmaya çalıştığını, birliğe gitmek için bir araç istediğini ve birliğe giderken ateş yediğini, şöförünün yaralandığını söyledi. Yanımdaki iki özel kuvvetler görevlisini, olaya müdahil olması için gönderdim. Onlar özel kuvvetlerde çatıştılar ve orada şehitler de verdik”.

Ordu İçerisinde Olmaya çalışan Gruplar Vardı

“O sırada Genelkurmay Başkanı’nın rehin tutulduğu bilgisini aldım. Ankara’da bulunan komutan arkadaşlarımabir araya gelip güç oluşturmaları gerektiğini söyledim. Dolayısıyla benim o gün bu işe müdahil olmam gerektiğini hissettim. Gözaltına alınanlar arasında görevde olduğum yıllarda arkadaş olduklarım var, onlara hakkımı helal etmiyorum. Göreve geldiğimizde ordu içerisinde olmaya çalışan gruplar vardı. Komutanların en yakınında çalışanlar bunları yapanlar. Beni arayanlara korsan mesajlara inanmamaları gerektiğini söyledim”.

Benim gördüğüm kadarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nde travma biraz büyük. Bu yaraların kapatılması zaman alacaktır ama benim arkadaşlarım bunu başaracaktır.

Zaafiyet var mı?

“Türkiye’de son zamanlarda yaşanan olayların ardından sürekli istihbarat zaafiyeti deniliyor. Ama istihbarat nasıl toplanır bilmiyorlar. Kurumlar kendilerine gelen bilgiler üzerine istihbarat oluşturular. Dinleme yapıldığı zaman yasaya göre. Hatta ortak bir İstihbarat Koordine Merkezi kurulması önerisini ben yaptım ve kurduk. Kurumlar benim dönemimde koordine çalıştı. Ama bilgilerin gelmesiyle bitmiyor gelen bilgilerin hukuki niteliği önemlidir”.

 

NTV

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN