Darbe Gecesi Rekor Kırıldı

tediaş
25 Temmuz 2016
Darbe Gecesi Rekor Kırıldı

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016 Cuma akşamından sabaha kadar tüm Türkiye ayaktaydı kimileri evlerinden yaşanan gelişmeleri takip etti kimileri sokaklarda demokrasi mücadelesi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrılarıyla meydanlara indi vatandaşlar, evlerde ve işyerlerinde elektrikler sabahın ilk ışıklarına kadar yandı, bütün gelişmeler medyadan an be an takip edilmeye çalışıldı.

Elektrik Tüketim Rekoru Kırıldı

Üretim, dağıtım ve kamu şirketleri, kesinti ve olağanüstü gelişmelere karşı alarm durumuna geçti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve valiliklerle uyumlu bir çalışma sergiledi. Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin (TEİAŞ) rakamlarına göre, darbe girişiminin yaşandığı gece Türkiye genelinde elektrik tüketimi 874 bin 486 megavat saat (MWh) ile temmuz ayının rekorunu kırdı.

Tüketimde Ciddi Bir Artış Oldu

Elektrik tüketimi İstanbul’da da 15-17 Temmuz tarihleri arasında ciddi bir artışa sahne oldu. Darbe girişiminin yaşandığı ilk andan itibaren vatandaşlar gelişmeleri meydanlarda evlerinde takip ettiler. Darbe teşebbüsünün yaşandığı akşam  Avrupa Yakası’nda toplam elektrik tüketimi 74 bin megavat saat olarak gerçekleşti.

Bakım Ve Yatırım Çalışmaları Askıya Alındı

8 Temmuz Cuma günü bu rakam 48 bin 500 MWh olarak ölçüldü. Darbe girişiminin yaşandığı akşamdan itibaren bu konuda ciddi önlemler alındı.Darbe girişimin başlanıgıcından itibaren yapılması planlanan bakım ve yatırım çalışmaları ertelediklerini söyleyen İslamoğlu, “BEDAŞ’ın 1242 saha çalışanı, elektrik dağıtım ünitelerine saldırı olmaması ve olası arızaya müdahale edilmesi için tüm birimler hazır bulundu” dedi.

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN