Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İdam Açıklaması

18 Temmuz 2016
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İdam Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, idam kararının TBMM’den çıkması halinde imzalayacağını belirtti.

CNN international’a verdiği mülakaatta Cumhurbaşkanı Erdoğan ” idam kararının TBMM’den geçmesi halinde imzayacağım. Burada vatana ihanet söz konusu ve idam talebi hükümetimiz tarafından geri çevrilemez” dedi.

Fethullah Gülen’in iadesi

Erdoğan, Fethullah Gülen’in iadesi için ABD’ye birkaç gün içinde resmi bir yazılı talepte bulunacaklarını ifade etti.

ABD’nin bu talebi reddetmesi ihtimaliyle ilgili soruya “Suçluların iadesi konusunda karşılıklı anlaşmamız var” yanıtını veren Erdoğan, “Siz birinin sınır dışı edilmesini istediğinizde, stratejik ortağınız olarak ben bu isteğe uyarım ama siz aynı şeyi yapmıyorsunuz. Bu konularda bir karşılıklılık olmalı” dedi.

“Darbecilerin anladığı tek dil, halkın darbeye karşı durması”

Darbe girişimi sırasında neredeydiniz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ailemle birlikte tatildeydik ve Marmaris’teydik. O gece saat 10 civarında bir haber aldım, bazı bölgelerde gelişmeler olduğunu öğrendim. Biz de harekete geçmeye karar verdik. Eşim damadım ve torunlarım hepsi benimle bareberdi. Fakat harekete geçmeden önce, kameraları ve medyayı davet ettik. Ancak ulusal yayınlara, insanlar televizyonlara ulaşamadı ve B planına geçtik. Bazı haber televizyonlarıyla akıllı telefonlar vasıtasıyla bağlantı kurduk ve halkı meydanlara davet ettik. Ve halkın sokaklara döküldüğü bilgisi geldi. Bu darbecilerin anladığı tek dil, halkın darbeye karşı durmasıydı.

“Özgür basının önünü açmışızdır”

Facetime kullanarak CNNTürk’e bağlandınız değil mi? Kimse sizi görmemişti, peki bu konuda bir ironi hissediyor musunuz? Bu konuda sosyal medyanın kullanılmasi ironik geliyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her zaman için özgür basın ve özel medyaya olan özgürlük ve tabii ki, biz her zaman önlerini açmışızdır, 14 yıldır. Biz sürekli önlerindeki engeleri kaldırmışızdır. CNN bu bağlantıyı yapmak istediğinde, A Haber’le NTV’yle canlı bağlantı yaptık.

O günkü olayları değerlendirirseniz, sonrası için daha özgür medyla için ne söylersiniz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tabii öncelikle özgür basın konusunda hiçbir sonurumuz olmamıştır. Türkiye’de basın özgür değil deniyorsa, Türkiye’de bir darbe olmuştur ve bu darbenin yanlıları olan vardır, bir de karşısında olan medya vardır. Bu darbeyi bastıracaksak, yanlısı olanları gerekli olan yere oturtmamız gerekiyor. Her an yanlış haberler, vatandaş ve halk kandırılabilir. Bir taraftan da darbe karşısında olun, 280 insan ölmüş durumda ve bunların çoğu sivildir. Tüm bunlarla beraber bunun hesabını soracaklardır. Ben orada 10-15 dakika daha kalsam, öldürülmüş olacaktım ya da kaçırılmış olacaktım. Vermiş olduğumuz kararda, planların da engellenmesiyle sonuçlanmıştır.

İstanbul’a döndüğünüzde havada savaş uçakları vardı, tehlike vardı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: An be an haberim vardı. Atatürk Havalimanı&’nda kontrol kulesinin kontrolünü ele geçirmişlerdi. Telefondan İstanbul Emniyet Müdürü’ne, kendilerne darbecilerin buradan boşaltılması gerektiği emrini verdim. Darbecilerin temizlenmesini emrettim. Biz de havada olduğumuz için bazı iletişimsizlikler oldu. Pilotuma ne kadar havada kalacağımızı sordum, o da bana 3-4 saat olduğunu söyledi. F16’lar alçak uçuş yaptı ve bombalamaya benzer sesler çıkıyor. 10 bine yakın vatandaşımız bizi bekliyordu.

 

İstanbul’a indiğinizde, Türkiye’nin cumhurbaşkanı olamayacağınız gibi bir şey geçti mi aklınızdan?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Böyle bir şey hiç geçmedi aklımdan. Söyle bir endişemiz olmadı, hiçbir şekilde ilk açıklamamızdan itibaren Türk devletinin yerinde olduğunu, hükümetin görevinin başında olduğun açıkladı. Bu işgalcilerin bertaraf edileceğini söyledik ve 12 saatte netice alındı.

Cumhuriyet

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN