Cinsel Suçlara “Kimyasal Hadım” Resmi Gazete’de Yayımlandı

26 Temmuz 2016
Cinsel Suçlara “Kimyasal Hadım” Resmi Gazete’de Yayımlandı

Tecavüz ve Cinsel  Saldırı Suçlularına “Kimyasal Hadım ” ve İlaçla Tedavi Yöntemini İçeren, “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlarda Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi ve Diğer Yükümlülükler Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazetede Yayımlandı.

Cinsel saldırı ve tecavüz suçlularına “kimyasal hadım” ve ilaçla tedavi cezası verilecek. Yönetmeliğe göre, cinsel suçlardan hüküm alan hükümlülerin ayakta veya yatarak, ilaçla veya ilaçsız cinsel istekleri azaltılacak ya da yok edilecek. Tedavi ve kimyasal hadım cezasında hükümlünün onayı aranmayacak. Hükümlü bir kişi hakkında, ceza evinde bulunduğu ya da koşullu serbest kaldığı sürede hangi tedavi yöntemlerine ve yükümlülüklere başvurulacağına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı, infaz hakimliğine başvuruda bulunacak.

Bakanlık Uygun Kuruma Nakledecek ve İlaç Masraflarını Karşılayacak

Kimyasal hadım ve ilaçla tedavi yönetmeliğinde şu düzenlemeler yapıldı:

“Hakkında tıbbi tedavi yükümlülüğüne karar verilen hükümlü, gerek duyulması halinde bulunduğu kurum tarafından tedavinin uygulanması için ilgili sağlık kurumuna sevk edilir. Hükümlünün bulunduğu ceza infaz kurumu bölgesinde tıbbi tedavi kararının uygulanmasını sağlayacak sağlık kuruluşu yok ise hükümlü Bakanlık tarafından uygun başka bir kuruma nakledilir. Tedavi için kullanılacak ilaçların bedelleri Adalet ve Sağlık Bakanlıkları arasında düzenlenecek protokol kapsamında ödenir. Kapalı ceza infaz kurumunda bulunan ve hastanede yatarak tedavi edilmesine karar verilen hükümlülerin tedavileri mahkum koğuşu bulunan devlet veya üniversite hastanelerinde yerine getirilir. Tedaviye yönelik işlemler, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler için ceza infaz kurumu müdürlüğü, denetimli serbestlik altında ve koşullu salıverilen hükümlüler için ise denetimli serbestlik müdürlüğünce takip edilir.”

Yargı kararıyla getirilecek yükümlülükler arasında, “Tedavi amaçlı programlara katılmak, suçun mağdurunun oturduğu ve çalıştığı yerleşim bölgesinde ikamet etmekten yasaklanmak, mağdurun bulunduğu yerlere yaklaşmaktan yasaklanmak, çocuklarla bir arada olmayı gerektiren bir ortamda çalışmaktan yasaklanmak” da yer alıyor.

Yönetmelik Kararlarına Uymayan Hükümlülere Ceza

Yönetmeliğe göre hükümlüler, “Cezalarının infazı sırasında ve koşullu salıverildikleri takdirde denetim süresi içinde; yapılan çağrılara, düzenlenen programlara ve hazırlanan denetim planına, tedavi ve iyileştirme çalışmaları kapsamında belirlenen yükümlülüklere, kararın infazı ve denetim için belirlenen kurallara, infazın yerine getirilmesinde görev alan personelin uyarı ve önerilerine uymak zorunda” olacaklar.Uyulmaması durumunda yükümlülüğü ihlal etmiş sayılacaklar.Yapılan uyarılara uymayan hükümlüler, koşullu salıverme durumlarında olsalar dahi disiplin cezasına çarptırılacak.

 

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN