Başbakan Binali Yıldırım The Guardian Gazetesine Konuştu

AA
26 Temmuz 2016
Başbakan Binali Yıldırım The Guardian Gazetesine Konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, İngiliz gazetesi The Guardian’a konuştu. Yıldırım, “Türkiye ile ABD arasında köklü bir geçmiş vardır. Amerika bu terör örgütünün yanında duracağına inanmıyoruz” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım İngiliz gazetesi The Guardian’a konuştu. Yıldırım, konuşmasında Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiden bahsetti. Türkiye‘nin Amerika ile uzun ve köklü bir geçmişi bulunduğu belirterek, dostluk ve ittifak ilişkisi içerisinde olduklarını söyledi. Bu bağlamda Amerika’nın terör örgütü lideri Fetullah Gülen‘in yanında yer almayacaklarını inandıklarını belirtti.

Yıldırım, darbe gecesiyle ilgili olarak “Bunun millete karşı bir darbe girişimi olduğu sonucuna vardık ve milleti kendi geleceğine ve ülkenin geleceğine sahip sahip çıkmaya çağırdık. Bu saldırıyı püskürttükten sonra gözaltına alınan, asker üniforması giymiş insanlar oldu. Bunlar derhal konuşmaya başladılar ve olup biteni itiraf ettiler. Türkçe’de dediğimiz gibi, bülbül gibi öttüler.” dedi

Yıldırım daha sonra, “İlk ifadelerden anladığımıza göre bu çok uzun zamandır planladıkları bir darbe girişimiydi ve ilgili önlemleri alarak adım adım alıyorlardı. Genelkurmay Başkanını kaçırıp rehin aldıkları zaman ona bu terör örgütünün liderini, Fetullah Gülen’i arayabileceklerini ve onunla telefonda görüşmesini ayarlayabileceklerini, böylece kendisinin de bu harekete katılabileceğini söylemişler.” ifadelerini kullandı.

Darbe Girişiminde Amerika’nın Desteği Var mı?

Başbakan Binali Yıldırım’a darbe girişiminde ABD’nin desteği olup olmadığı soruldu. Yıldırım, “Türkiye ve ABD çok uzun geçmişe dayanan dostça ilişkilere sahiptir, müttefik ve stratejik ortak olmuştur, bu terör örgütünün liderinin yanında duracaklarına inanmıyoruz.” diye konuştu.

Ülkemizi Eleştirenler Ne Yapmamızı Bekliyor?

Yıldırım The Guardian‘a yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Vatandaşlara karşı hareket ediyorlar, öldürüyorlar, parlamento, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı gibi kritik binaları bombalıyorlar. Bunlara ne yapmamız lazım? ‘Tamam, evet, iyi yapıyorsunuz, hoş geldiniz’ mi diyelim? Bunlara sadece ‘Bunu yapmamalısınız’ mı diyelim? Tavır bu mu olmalı? Ülkemizi eleştirenler bizim ne yapmamızı bekliyor?”

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN