Avrupa Müzakereleri Durdurma Kararı Aldı

Son Güncelleme 14:45
24 Kasım 2016
Avrupa Müzakereleri Durdurma Kararı Aldı

Avrupa Parlamentosu’nda bugün yapılan oylamada, Türkiye ile müzakereleri durdurma kararı alındı. Gerekçe olarak darbe girişimi sonrası ve OHAL uygulamları gösterildi.

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) bugün, Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak durdurulması için oylama yapıldı. Hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarı 37 oya karşılık 479 oyla kabul edildi.

SONUÇ NE OLURSA OLSUN KIYMETİ YOK

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak dondurulmasının oylaması yapılmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm dünyaya sesleniyorum: Sonuç ne çıkarsa çıksın bu oylamanın bizim nezdimizde hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. AP’nin böyle bir oylama yapması bile terör örgütlerine kol kanat gerdiğinin göstergesidir.” demişti.

37’YE KARŞI 479 OYLA KABUL EDİLDİ

AP Genel Kurulunda salı günü görüşülen ve bugün oylanan tasarı 37’ye karşı 479 oyla kabul edildi. Oylamada, 107 üye çekimser görüş bildirdi.

DARBE GİRİŞİMİ SONRASI VE OHAL UYGULAMALARI GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Tasarıda üyelik müzakerelerinin, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan durum ve OHAL uygulamasının getirdiği şartlar nedeniyle geçici olarak dondurulması istendi.

MÜZAKERELERİN YENİDEN BAŞLAMASI İÇİN “OHAL KALDIRILSIN” ŞARTI

Kararda, üyelik müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için OHAL uygulamasının kaldırılması gerektiği belirtilerek, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosunun darbe girişimini güçlü bir şekilde kınadığı ve Türkiye’nin sorumluları yargılama hakkının meşru olduğu vurgulandı.

ALINAN KARAR SADECE SİYASİ BİR MESAJ

AP’nin üyelik müzakerelerini sonlandırma veya dondurma yetkisi olmamakla birlikte, alınan karar AB Konseyi ve üye ülke yönetimlerine siyasi anlamda mesaj niteliği taşıyor.

Türkiye ve AB arasındaki üyelik müzakereleri konusunun, aralık ayında toplanacak AB Liderler Zirvesi’nde gündeme gelmesi bekleniyor.

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN