Akın Öztürk’ün Savcılık İfadesi: Ben Engellemeye Çalıştım

HT
18 Temmuz 2016
Akın Öztürk’ün Savcılık İfadesi: Ben Engellemeye Çalıştım

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk’ün savcılık ifadesi ortaya çıktı.

Öztürk, ifadesinde “Ben olayın içinde değildim. Darbenin planlayıcısı ya da yöneticisi değildim. Engellemeye çalıştım ve bunun en büyük şahiti genelkurmay başkanıdır.” dedi. Fakat şuanda tutuklanmak üzere nöbetçi sulh ceza hakimliğinde bulunuyor.

akın öztürk ifadesi 1

akın öztürk ifadesi 1 2

akın öztürk ifadesi 1 2 3

“YÖNETEN BEN DEĞİLİM”

Akın Öztürk’ün savcılık ifadesinin detayları da ortaya çıkıyor. Öztürk’ün savcılık tutanağına yansıyan ifadesinde ise şunları söylediği kaydedildi:

“Askeri darbeyi planlayıp yöneten kişi değilim. Bu darbeyi kimin planlayıp yönettiğini bilmem. İstanbul’da bir arkadaşımın kızının düğününe katılacaktım, gidemedim. Sabahİzmir’deydim noter işlerim vardı, bunu kanıtlayabilirim. Askeri uçakla Ankara’ya döndüm. Akıncı Üssü’nde torunlarımı sevmek istiyordum, bütün gün orada oyalandım.

Akıncı Üssü’nde iniş kalkışlar oluyordu. Televizyonda gelişmeleri izliyordum. Hava Kuvvetleri komutanı bana uçakların alçak geçiş yapmasına müdahale etmemi istedi. 5 dakika içerisinde üste bulunan Genelkurmay Başkanı’nın yanına gittim. Darbeyi engellemeye çalıştım, bunun da en büyük şahidi Genelkurmay Başkanı’dır.”

ANADOLU HABER AJANSI: AKIN ÖZTÜRK, DARBEYİ İTİRAF ETTİ

AA ise Öztürk’ün soruşturma kapsamında savcılığa verdiği ifadede “darbe” yapmak isteğiyle hareket ettiğini söylediğine yönelik bir haber geçmişti. Ancak daha sonra bu haberini düzeltmeyle şu şekilde değiştirdi: Askeri darbeyi planlayıp yöneten bir kimse değilim. Kimin planlayıp, yönettiğini bilmem. Tecrübelerime göre bu askeri darbeye teşebbüsü paralel yapının gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Ancak bu işi TSK içerisinde kimin organize edip gerçekleştirdiğini kestiremiyorum. Benim bu konuda herhangi bir bilgim yoktur. Ben bu yapıya yönelik çok mücadele ettim.

GÖZALTINDAYKEN DE “DARBECİ DEĞİLİM” DEMİŞTİ

Ankara’da gözaltında bulunduğu bildirilen Yüksek Askeri Şura üyesi Orgeneral Akın Öztürk, yakınları aracılığıyla DHA’ya açıklama yaptı.
“Yüksek Askerî Şura üyesi olarak milletinin emrinde olan ben Hava Orgeneral Akın Öztürk; kalkışma başladıktan itibaren kısa süre içerisinde bulundukları yere ulaşarak sürekli bir şekilde Sayın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile birlikte hareket ettim ve yanında bulundum. Milletimizi ve demokrasimizi hedef alan bu darbe girişiminin hiçbir aşamasında yer almadığım gibi, ülkemiz açısından en az zararla atlatılabilmesi için elimden geleni yaptım. Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Abidin Ünal’ın isteği üzerine faillerle bizzat münazara ederek bir an önce hatalarından dönmeleri için gayret sarf ettim.”

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN