Adli Veri Bankası “Adli Google” Geliyor

11 Ekim 2016
Adli Veri Bankası “Adli Google” Geliyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2017 yılının başından itibaren hayata geçirilecek olan Adli Veri Bankası sistemi “Adli Google” hakkında bilgi verdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1 Ocak 2017’de hayata geçirlecek olan Adli Veri Bankası hakkında bilgi verdi. Bu uygulama ile çok önemli bilgiler ve veriler elde edileceğini belirtti.

Bekir Bozdağ’ın “Adli Google” olarak adlandırdığı Adli Veri Bankası ile cinayetlerin işlenme nedenlerinden, Türkiye’deki suç haritasına kadar bir çok bilginin de elde edileceğini vurguladı.

“EN FAZLA ÖLÜM GEREKÇESİ TRAFİK TARTIŞMALARI”

Türkiye‘de en fazla ölümün trafik tartışmalarındandan kaynaklandığını belirten Bozdağ, şu şekilde konuştu:

Yargıtay Başkanı’na sordum; verdiği bilgiye göre, en fazla ölüm gerekçesi trafik tartışmalarıdır. “Kırmızı ışıkta geçtin”, “Selektör yaptın”, “Yanımdaki kadına laf attın” gibi gerekçelerle tartışmalar yaşanıyor. Trafikle ilgili tartışmalardan dolayı cinayet işleniyor. Adli suçlarda en fazla cinayet sebebi trafik tartışmalarıdır.

veri-bankasi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2017 yılının başından itibaren hayata geçirilecek olan Adli Veri Bankası hakkında da konuştu. Bozdağ, “Adli Veri Bankası kuruyoruz. 1 Ocak’tan sonra suçların gerekçeleri de orada yer alacak. Büyük bir veri bankası olacak; önleyici hukuk bakımından da veri olacak. İlgililer, suçun yoğunlaştığı alanı görebilecekler. “Adli Google” diyelim buna. Vatandaş ya da gazeteci, akademisyen, bir çalışma yapmak istediği zaman aklına gelecek her sorunun yanıtını orada bulabilecek.” ifadelerini kullandı.

ÇETİN HABER

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN