Adana’da FETÖ/PDY davasında Zihni Aldırmaz Tahliye Oldu

15 Temmuz 2016
Adana’da FETÖ/PDY davasında Zihni Aldırmaz Tahliye Oldu

Adana’da FETÖ/PDY Davasında Eski Başkan Zihni Aldırmaz Tahliye Oldu

15 Mayıs 2015’te Adana Emniyetine yapılan ihbarla, 2012 Büyükşehir başkan vekili Zihni Aldırmaz ve yönetiminin imar yolsuzluğu ile bilinen Kanuni Üniversitesi’ne ait arsanın meclis kararı olmadan konut alanına dönüştürerek, cemaate 150 milyon liraya yakın bir rant kazandırdığı iddia edildi.

Adana’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na yönelik soruçturmalarda açılan davaların neticesinde, aralarında Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olan Zihni Aldırmaz’ın da bulunduğu 4 sanık tahliye oldu.

2012 yılında yapılan bir ihbarla, Üniversite arazisini meclisin onayı olmadan konut arazisine çevirerek, FETO/PYD terör örgütüne 150 Milyon TL’lik bir rant sağladığı iddia edilmişti. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ve yönetiminin imar yolsuzluğu ve plan sahteciliği yaparak cemaate yardım ettiği de iddiaların arasındaydı.

İhbar üzerine soruşturma başlatıldı ve başlatılan soruşturmada 16 kişi gözaltına alındı. Nöbetçi mahkeme tarafından Zihni Aldırmaz, Ferat Yüksel, Mustafa Vural, Hasan Uzun ve Adana Ticaret Borsası eski Başkanı Muammer Çalışkan tutuklandı.

Suçlamaları Kabul Etmediler

Davanın ilk duruşmasında sanıklar, somut delil olmadığını öne sürerek suçlamaları reddetti. Mahkeme heyeti ilk duruşmada rapor aldırılması için dosyayı bilirkişiye gönderdi. Gelen bilirkişi raporunda, söz konusu arazi için yapılan imar değişikliğinin yasaya uygun ve belediye meclisi kararı olduğu belirtilirken imar değişikliği sonucu arazinin değerinde bir artış yaşanmadığı bildirildi. Bu gelişme üzerine tutuklu olarak yargılanan dönemin Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Hasan Uzun tahliye edildi.

Tahliye Edildiler

Tutuklu sanıkların avukatları müvekkilleri hakkındaki iddiaların gelen raporlarla çürüdüğünü öne sürerek müvekkillerinin tahliyelerini istedi. Mahkeme heyeti, Zihni Aldırmaz, Ferat Yüksel, Mustafa Vural ve Muammer Çalışkan’ı suç vasfının değişme ihtimali, delillerin toplanmış olması ve tutuklulukta geçirdikleri süreyi göz önünde bulundurarak yurt dışı yasağı ve her hafta en yakın polis merkezine imza atmak koşuluyla tahliye etti.

 

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN