Açığa Alınan Öğretmenler Protestoda

9 Eylül 2016
Açığa Alınan Öğretmenler Protestoda

MEB, PKK terör örgütü destekçisi olan 11 bin 500 öğretmeni açığa aldı. Açığa alımlardan sonra sendikalar tepki gösterdi, öğretmenler protestoya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı terör örgütü PKK destekçisi ve uzantısı olduğu tespit edilen 11 bin 500 öğretmeni açığa aldığını bildirdi. Açığa alımların ardından sendikalar ve öğretmenler protesto gösterilerinde bulundu.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM SİNYALİ VERMİŞTİ

Hükümetin ilk 100. gününde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütü PKK’nın uzantısı ya da destekçisi olduğu tespit edilen yaklaşık 14 bin öğretmenin bulunduğunu söylemişti. Başbakan, tespit edilen bu öğretmenlerin farklı illere nakil edileceğini de açıklamıştı.

SOSYAL MEDYADA İMZA TOPLANDI

pkklı öğretmen istemiyoruz Başbakan Binali Yıldırım’ın terör örgütü PKK uzantısı olduğu tespit edilen yaklaşık 14 bin öğretmen olduğu açıklaması üzerine sosyal medyada “PKK’lı öğretmen istemiyoruz” kampanyası adı altında 50 bin imza toplandı. Toplanan imzalar Milli Eğitim Bakanlığı’na iletilerek bu öğretmenlerin açığa alınmaları istendi. Sosyal medyadaki imza kampanyası sonuç verdi ve 11 bin 500 öğretmen açığa alındı.

ÖĞRETMENLER EĞİTİM-SEN’DEN İSTİFA ETMEYE BAŞLADI

Bütün bu gelişmeler üzerine Eğitim-Sen’den istifalar başladı. Sendikaya üye olan öğretmen sayısı hızla düştü. Edinilen bilgiye göre sendikalardan istifalar devam ediyor.

SENDİKALARDAN VE ÖĞRETMENLERDEN TEPKİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 11 bin 500 öğretmeni açığa almasının ardından tepkiler gelmeye başladı. İlk olarak açığa alımlar Van Eğitim-Sen şubesi basın açıklamasıyla protesto etti. Toplanan kalabalık hükümet aleyhine slogan atarak dağıldı.

Diyarbakır‘da da protestolar devam etti. Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanan öğretmenler polisle karşı karşıya geldi. Olaylı protesto sonrasında 45 öğretmen gözaltına alındı.

Tunceli’de Eğitim-Sen üyesi 418 öğretmen ve 86 memur Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplandı. Toplanan kalabalık protesto gösterilerinde bulundu.

egitim-is-genel-baskani-veli-demir Açığa alımlara sendikalar da tepki gösterdi. Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamasında, “Elbette teröristten öğretmen olmaz. Terör örgütüyle kimin ilişkisi varsa açığa alınıp görevden uzaklaştırılmalıdır. Ancak bu hukukun evrensel kuralları çerçevesinde yürütülecek soruşturmalar ve somut deliller üzerinden yapılmalıdır.” dedi.

 

 

ÇETİN HABER

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN