ABD’den Gülen Pazarlığı

AA
22 Temmuz 2016
ABD’den Gülen Pazarlığı

ABD’den Gülen’in iadesiyle ilgili yeni bir teklif geldi. Teklife göre ABD  Dışişleri ve Adalet Bakanlığı Ankara’ya özel ekip gönderecek.

ABD, darbe girişimi sonrası Ankara’ya yaptığı soruşturma için teknik destek sağlama önerisinden sonra ikinci bir kritik teklifte daha bulundu. ABD, Fethullah Gülen’in iade başvurusuna yardım edeceğini belirtti, Dışişleri ve Adalet Bakanlığı mensuplarından oluşacak karma  özel ekip kurulup Ankara’ya yollanabileceğini belirtti.

Türkiye’yi Anlıyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama arasında yapılan telefon görüşmesinden sonra Beyaz Saray, Fethullah Gülen konusunda yeni adımlar attı. ABD, Türkiye’de üç ay olağanüstü hal ilan edilmesiyle ilgili eleştirmekten kaçınıp Türkiye’yi “anladığını” belirtirken, Gülen için Türkiye’nin başlattığı iade sürecinde de Ankara’ya yardımcı olacak karma bir ekip kurma önerisinde bulundu.

Ciddi Yaklaşmalarını Hepimiz Anlayabiliriz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, perşembe günkü basın toplantısında Türkiye’de ilan edilen OHAL uygulaması konusunda,  “Demokratik yollarla seçilen hükümetlerine yönelik bir tehdit vardı. Ve sanırım bu tür bir tehdide ciddi yaklaşmalarını hepimiz anlayabiliriz” dedi.

Ekip Gönderme Önerisinde Bulunduk

Kirby, Gülen’in iadesi konusunda Türkiye’nin yolladığı belgelerin incelenmesinin halen sürdüğünü ifade etti şöyle devam etti: “Biz süreç için onlara yardım edecek biçimde bir Türk ekibine burada (Washington) ev sahipliği yapma ya da oraya karma bir ekip gönderme önerisinde bulunduk.

Buna Mecbur Değildik Ama Yardım Önerdik

Hem Bakan Kerry’nin dün dediği hem de bizim birçok kez dile getirdiğimiz gibi eğer bir iade başvurusu olacaksa bu kanıt bazında olmalı.”Kurulması önerilen karma ekibe ABD Dışişleri ve Adalet Bakanlığı’ndan yetkililerin katılacağını belirten Kirby, “Biz öneride bulunduk. Buna mecbur değildik ama talep sürecinde yardım etmeyi önerdik. O yüzden iade anlaşması sorumluluklarımızı dikkate aldığımızı göstermek için çok uğraşıyoruz. Öneriler samimiydi.”

İŞİD’e Karşı Yapılan Operasyonlar Etkilenmemeli

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter önceki gün, elektrikleri kesilen İncirlik üssündeki durumun yakın zamanda normale döneceğini söyledi. Carter, Türkiye Savunma Bakanı Fikri Işık ile telefonla görüştüğünü belirterek şöyle konuştu: “(Bakan Işık), İncirlik’te durumun kısa sürede normale döneceği konusunda bana güvence verdi. IŞİD’e karşı yürüttüğümüz kampanya bu durumdan etkilenmedi.”

 

 

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN